09.02.2018 07:15 | Son Güncelleme:

Altın ne kadar? 9 Şubat çeyrek altın fiyatları...

Altın fiyatları ne kadar? Altın fiyatları haftanın son işlem gününe düşüşle başlamasının ardından 161,9 lira seviyelerinde dengelendi. İşte çeyrek altın fiyatında son durum...

Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe düşüşle  başlamasının ardından 161,9 lira seviyelerinde dengelendi.   

Dün dolar kuru ve altının ons fiyatındaki değer kazançlarının  etkisiyle alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, günü önceki  kapanışa göre yüzde 0,82 artışla 162,2 liradan tamamladı.

Gram altın, haftanın son işlem gününe düşüşle başlamasının ardından  saat 10.10 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 161,9 liradan işlem  görüyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 266 lira, Cumhuriyet altını  da 1.083 liradan satılıyor. Asya piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izleyen  altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2 değer  kazancıyla 1.319,5 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve  dolar endeksinde yaşanan toparlanmanın altın fiyatlarının gerilemesine neden  olduğunu dile getirdi.

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2,85, dolar endeksinin de 90  bandının üzerinde seyretmesinin küresel dolar talebini artırdığını ifade eden  Memiş, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.300 doların destek, 1.350 doların  ise direnç konumunda olduğunu ifade etti.

  
Memiş, dolar kurundaki olası düşüşlerin altının gram fiyatını negatif  etkileyebileceğini belirterek, "Altının gram fiyatının 160 liranın altını tekrar  test edebileceğini ve düşüşlerde 157 lira seviyesinin gündeme gelebileceğini  tahmin ediyoruz." dedi.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

HİSSE SENETLERİNDEKİ DÜŞÜŞ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şube Başkanı William Dudley, ABD borsalarında yaşanan kayıpları "ufak patatesler" olarak niteleyerek, "Hisse senedi piyasalarında bugün izlediğimiz ufak düşüşün ekonomik görünüme hiçbir etkisi yok." dedi.

Dudley, Bloomberg TV'ye verdiği mülakatta, hisse senedi piyasalarındaki kayıpları değerlendirdi.

Tahvil faizlerinde parasal sıkılaşma beklentilerinin etkisiyle görülen artışın borsalar üzerinde baskı yarattığına işaret eden Dudley, şunları kaydetti:

"Piyasalar açıkça küresel ekonominin gayet hızlı şekilde büyümesine ve bunun sonucu olarak dünya genelindeki merkez bankalarının parasal desteği çekmeye başlamasına veya başlamayı planlamasına uyum sağlıyor. Bu nedenle, tahvil getirileri yükselirken ve hisse senedi piyasaları için biraz baskı yarattı."

Dudley, ayrıca hisse senetlerindeki değer kaybının ekonomiyi etkilemesinin şu an için söz konusu olmadığının altını çizdi.

"Şimdiye kadarki kayıplar ufak patatesler. Hisse senedi piyasalarında bugün izlediğimiz ufak düşüşün ekonomik görünüme hiçbir etkisi yok." ifadelerini kullanan Dudley, piyasalardaki dalgalanmaların para politikasını da etkilemesini beklemediğini ima etti.

Dudley, bu yıl kaç kez faiz artırılacağına yönelik tahminde bulunmak için henüz çok erken olduğunu belirtirken, buna karşın aralık sonundaki üç artış beklentisini hala makul bulduğunu söyledi.

New York Fed Başkanı Dudley, ocak ayına ait istihdam raporundaki güçlü ücret artışına atıfta bulunurken, "Bir rapora gereğinden fazla önem vermek istemiyorum." dedi.

Geçen cuma açıklanan ocak ayı istihdam raporu, ülkede uzun süredir zayıf seyreden ücret artışının yıllık bazda yüzde 2,9'a çıkarak son 8,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını göstermişti.

Ücret artışının hızlanmasının, enflasyonu yükselterek faiz artırımlarını sıklaştıracağı beklentisi, ABD devlet tahvili faizlerini son 4 yılın en yüksek seviyesine taşırken, New York borsası küresel finansal krizden bu yana en kötü kayıplarını yaşadı.

BORSA GÜNÜ DÜŞÜŞLE TAMAMLADI

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 1.306,66 puan azalırken, toplam  işlem hacmi 5,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,74,  holding endeksi yüzde 0,85 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla  kazandıran yüzde 2,62 ile iletişim, en çok gerileyen ise yüzde 4,74 ile  madencilik oldu.

Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, yurt içinde açıklanan  sanayi üretimi verisinin beklentilerin üzerinde artmasından bulduğu destekle  günün ilk yarısında 116.055,18 puana kadar çıktı. Dolar kurunun 3,82 seviyelerine  çıkmasının negatif etkisiyle düşüşe geçen endeks, analistlerin destek olarak  nitelendirdikleri 113.900 puana gerilemesinin ardından günü 114,000 puanın  üzerinde tamamladı.

Analistler, yarın yurt dışında İngiltere'de aralık ayı sanayi üretimi,  ABD'de toptan eşya stokları verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik  açıdan BIST 100 endeksinde 113.900 seviyesinin destek, 116.500 puanın direnç  konumuna geldiğini kaydetti. 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5