10.11.2017 10:50 | Son Güncelleme:
AA

Altın fiyatları bugün ne kadar? Kapalıçarşı'da çeyrek altın fiyatı...

Altın fiyatları Kapalıçarşı'da haftayı yüzde 0,44 azalışla 159,50 liradan tamamladı. Hareketli bir seyir izleyen altın fiyatlarındaki son gelişmeleri uzmanlar yorumladı. İşte Kapalıçarşı çeyrek altın fiyatları...

Dün, alış ağırlıklı bir seyir izleyen altının gram fiyatı günü önceki kapanışa göre 0,49 değer kazancıyla 160 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe düşüşle başlamasının ardından saat 10.10 itibarıyla yüzde 0,16 değer kaybıyla 159,8 lira seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 262, Cumhuriyet altını 1.069 liradan satılıyor. 

Asya piyasalarında sabah saatlerinde sakin bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışının hemen altında 1.285,1 dolardan işlem görüyor.

AA Finans Analisti İslam Memiş, dolar/TL'de yaşanan yükselişlerin altının gram fiyatında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Asya ziyaretinde vereceği tahmin edilen Kuzey Kore mesajlarının da altının ons fiyatında yükselişlere neden olduğunu kaydetti.

Memiş, bu hafta veri akışının sakin olmasının ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde düşüşlere neden olduğunu belirterek, ABD vergi reformu yasasının ertelenebileceği haberlerinin ise altının ons fiyatını olumlu yönde desteklediğini söyledi.

Asya piyasalarında bugüne negatif başlayan altının ons fiyatında teknik açıdan 1.280 doların destek, 1.290 doların ise direnç konumunda olduğunu dile getiren Memiş, bu hafta yatırımcısının yüzünü güldüren altının gram fiyatında ise 157 liranın destek,160,5 liranın ise direnç konumuna geldiğini ifade etti.

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Dünya Altın Konseyinin 2017'nin üçüncü çeyreğine ilişkin "Altın Talebi  Trendleri" raporu yayımlandı.

Rapora göre, borsa yatırım fonlarındaki girişin yavaşlaması küresel  altın talebinin 8 yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

Bu dönemde altına dayalı borsa yatırım fonlarına 18,9 tonluk giriş  gerçekleşti. Söz konusu rakam geçen yılın aynı döneminde 144,3 ton olmuştu.

Mücevher sektörünün altın talebi yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde 3 azalarak 478,7 tona geriledi.

Merkez bankalarının altın rezervleri geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 25 artışla 111 ton olurken, altın yatırımları yüzde 17 artarak 222,3 tona  çıktı.

"TÜRKİYE'DEKİ ALTIN TALEBİ 2013'TEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE"

Rapora göre, Türkiye'de mücevher sektörünün altın talebi, altın  fiyatlarının Türk lirası cinsinden düşük seyretmesiyle art arda iki çeyrekte  artış kaydetti.

Mücevher sektörünün altın talebi, temmuz ve ağustosta Türk lirası  cinsinden altın fiyatlarının düşmesi nedeniyle üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 11 artarak 10,3 ton oldu. Türkiye'de yatırım için altın  talebi geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 kat artarak 15 tona ulaştı.

Türkiye'deki altın talebinin 2013'ten bu yana en yüksek seviyesinde  olduğuna işaret edilen rapora göre, altına yatırımının artmasında "Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın altına pazarını destekleyen yorumları ve Kredi Garanti  Fonu'nun ekonomiyi canlandırmasıyla altın talebini desteklemesi" etkili oldu.

TÜRKİYE EN ÇOK ALTIN ALAN İKİNCİ ÜLKE

Türkiye, Rusya ve Kazakistan merkez bankalarının baskın altın alıcısı  olduğuna değinilen raporda, bu ülkelerin altın alımlarının küresel rezervin yüzde  90'dan fazlasını oluşturduğu belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), Rusya Merkez Bankasının  ardından  ikinci en büyük altın alıcısı olduğu ifade edilen raporda TCMB'nin  üçüncü çeyrekte 30,4 ton altın aldığı ve eylül sonu itibariyle altın rezervinin  167,4 tona ulaştığı kaydedildi.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy8