Gündem
02.12.2011 - 12:31 | Son Güncelleme: 02.12.2011-12:32

Altınoluk'ta büyük beyaz cinsi köpekbalığı

BALIKESİR’in Edremit İlçesi’ne bağlı Altınoluk Beldesi sahillerinde, türünün en tehlikelileri arasında gösterilen ’Büyük beyaz’ cinsi, yavru köpek balığı yakalandı. Altınoluk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Ataç, "Büyük beyaz cinsi köpekbalıklarının anavatanı Avusturalya ve Güney Afrika. Bu tür koruma altında. Yaptığımız incelemede yavru köpek balığının 4-5 günlük olduğunu belirledik. Ataç, yakalanan yavru köpekbalığını gerekli incelemenin ardından doğal ortamına saldıklarını da söyledi.

Sitene Ekle

Ahmet ERTAN/EDREMİT (Balıkesir), (DHA)-

Altınoluk açıklarında avlanan balıkçıların ağına, iki ay önce yavru köpekbalığı takıldı. Balıkçılar, yakaladıkları, 85 santimetre uzunluğunda, 12 kilogram ağırlığındaki yavru köpek balığını Altınoluk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Ataç’a gösterdi. Bunun üzerine Ataç, yavru köpekbalığının fotoğraflarını çekip İstanbul’da yaşayan Deniz Biyoloğu Hakan Kabasakal’a gönderdi. Daha önce bu bölgede yaptığı incelemelerle tanınan Kabasakal, yavru köpek balığının ’Büyük beyaz’ cinsi olduğunu ve türünün koruma altında olduğunu bildirdi. Kabasakal, büyük beyazın, köpekbalıkları arasında en yırtıcı tür olduğunu da belirtti.

Altınoluk Beldesi açıklarında, yaz sezonu boyunca aynı türde 6 yavru köpekbalığının daha yakalanmış olması, çoğalarak bölgede tehlikeye yol açabilecekleri korkusuna neden oldu.

Edremit’te yaşayan amatör balıkçı Emrah Erdoğan, "Yakalanan yavruların küçük olması, onların doğumunu sağlayan büyük balıkların da bu bölgede yaşadığının göstergesi. Umarız bölgede gereğinden fazla üreyip, tehlikeye yol açmazlar" diyerek, endişesini dile getirdi.

TEKRAR DENİZE SALDILAR

Altınoluk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Ataç, Köpekbalıklarının küresel ısınma nedeniyle Güney’e doğru gelmiş olabileceğini belirterek, "Büyük beyaz cinsi köpekbalıklarının anavatanı Avusturalya ve Güney Afrika. Bu tür koruma altında. Ayvalık’ta en son yakalanan yavru köpek balığının boyu, bir metreye yakın. Bu konuda Deniz Biyoloğu Hakan Kabasakal’dan yardım istedik. Yaptığımız incelemede yavru köpek balığının 4-5 günlük olduğunu belirledik. Bu yaşlardaki bir yavru tehlikesizdir ancak düşündürücü olan, anne köpek balığının burada olabileceği" dedi. Ataç, yakalanan yavru köpekbalığını gerekli incelemenin ardından doğal ortamına saldıklarını da söyledi.

BOYLARI 7 METREYİ BULUYOR

Sıcak ve ılık denizlerin 100 metrenin altındaki serin sularında genellikle tek başına yaşayan ’Büyük Beyaz’ köpekbalıklarının boyları 5 metreden 7 metreye değişiyor. Büyükbeyazlar, balina, yunus, diğer köpek balığı türleri, deniz kunduzları, foklar, penguenler, tuna balığı en favori yiyeceklerinden. Avına alttan yaklaşarak öldürücü vuruşunu yaparken de avını ısırarak uzaklaşır. Avının kan kaybından ölmesini bekledikten sonra yer. Diğer köpek balıkları gibi çiğneme yeteneği yoktur. Avını parça parça kopartarak ya da tüm olarak yutar. Büyük beyaz köpek balığının yediği büyük bir av onu 1-2 ay idare edebilir.


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Korkma Kalbim" şarkısını verilen sanatçı çiftlerinden hangisi söylemiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi uzakdoğu kökenli bir dövüş sporu değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX