Altyapı uzmanı Anadolu Efes

Bu yıl 8’incisi düzenlenen ”Anadolu Efes ile İlk Adım Basketbol Okulları” eğitim sezonu, Kırklareli’ne bağlı İğneada’da sürdürülen kampla tamamlandı.

29 Ağustos 2012 - 10:38 | Son Güncelleme: 29.08.2012 - 10:49 |
A+A-
Haberler » Skorer » Basketbol » Altyapı uzmanı Anadolu Efes

İğneada Resort Hotel ve SPA’da yapılan kampta, okulların faaliyet gösterdiği 40 merkezden 78 öğrenci yer aldı. Anadolu Efes antrenörlerinden eğitim alan öğrenciler, kampta düzenlenen dostluk turnuvasına katıldı.

Anadolu Efes Kulübü ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hayata geçirilen, Türkiye çapında 40 merkezde çocuklara ücretsiz basketbol eğitimi alma fırsatı sunan İlk Adım Basketbol Okulları, bu sezonla 8. yılını tamamladı.

Kamp hakkında gazetecilere bilgi veren Anadolu Efes Spor Kulübü Altyapı Teknik Koordinatörü Alaeddin Yakan, böyle bir organizasyonun parçası olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, ”30 yıldır bu işin içerisindeyim. Küçük takım seviyesinden, (A) Milli Takım seviyesine kadar hepsinde oynadım ve hepsinin içinde bulundum. Altyapı, benim severek emek verdiğim bir konu. Onun için bu organizasyon benim için ayrı bir önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Proje, 8 yılda sürekli artarak bugünlere geldi

Projenin 2004 yılında faaliyete geçirildiğinin altını çizen Alaeddin Yakan, şunları kaydetti:
”Proje, Anadolu Efes ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ortaklaşa hayata geçirildi. Şu anda 8. yılını doldurmuş vaziyette. Sekiz yılda sürekli artarak bugünlere geldi. Bu zaman zarfında 20 bine yakın öğrenciye basketbol götürüldü. Bu çok önemli bir rakam. Bu proje doğrudan gençlere yönelik olduğu için herkesin sahip çıkması ve destek vermesi gereken bir proje. Ücretsiz olarak Anadolu’nun bazı yerlerinde imkanı olmayan gençlere basketbol oynatmayı hedefliyoruz. Buradaki amaç tamamen yeni yetişen gençlerimize basketbol zevkini aşılamak. Projenin doğrudan gençlere gitmesi ve onlara ortak bir iş öğretmesinden dolayı ilerde gençlere çok daha iyi şeyler katacak. Bu proje, Anadolu Efes var olduğu sürece devam ettirilecek. Bunun için hepimiz taşın altına bir şekilde elimizi sokmalıyız ve bu projeyi daha iyi yerlere götürmeliyiz.”

Projenin amacı, oyuncuların Anadolu Efes’e gelmeleri değil

Türkiye’de 40 şehirde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bosna Hersek’te de okullarının olduğundan bahseden Yakan, şöyle devam etti:
”Burada sivrilen, yetenekli oyuncuları altyapıya kabul ediyoruz ama bu projenin amacı, oyuncuların Anadolu Efes’e gelmeleri değil. Seçim hakları çocuklarımızın kendisinde. İsterlerse Anadolu Efes’e, ister kendi şehirlerinde bir kulübe, isterlerse de Türkiye çapında bir kulübü gidebilirler. Zaten biz altyapı olarak çok ciddi çalışıyoruz. Mutlaka yeni oyuncuları önümüzdeki sezonlarda getireceğiz. Kısa zamanda Anadolu Efes (A) Takımı’nda yeni Hidayet’ler ve Kerem’ler göreceksiniz.”

Çocukların basketbola olan ilgisini az buluyorum

Türkiye nüfusuna göre daha fazla oyuncunun (A) takımlara çıkması gerektiğini savunan Alaeddin Yakan, şöyle konuştu: ”Ben çocukların basketbola olan ilgisini biraz az buluyorum. 70 milyonluk bir ülkede, bizim daha fazla oyuncu çıkartır duruma gelmemiz lazım. Bugün Anadolu Efes çok ciddi bir atılım yapıyor. Keşke diğer kulüplerimiz de böyle atılımlar yapsa. O zaman basketbolu daha da ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. O anlamda bizim önemli bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Diğer kulüplerimizi de bu kulvara davet ediyoruz.” Uygulanan spor politikalarını da eleştiren Yakan, ”Ben yeterli bir spor politikamızın olduğunu düşünmüyorum. Ben bütün sporların ilköğretim okullarından başlaması gerektiğine inanıyorum. Görüyoruz ki lise veya ilköğretim çağındaki çocuklarımız üniversite ve kolej kazanmak için bir koşturmaca içerisindeler. Neredeyse okullardaki beden eğitimi dersleri kaldırılma veya geçiştirilme durumunda. Bunu da çok sakıncalı buluyoruz. Ülke olarak sporda daha fazla hamle yapmamız için okulların işin içine girmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Oyuncularımız, para için 2-3 yıl oynamamayı göze alıyor

Büyük kulüplere transfer olan basketbolcuların para için 2-3 yıl oynamamayı göze aldığını savunan Yakan, sözlerini şöyle tamamladı:
”Kulüplerde çok geniş yabancı sayısı var. Bu problem gibi duruyor ama Avrupa ile savaşabilmeniz için yabancı sayısı şart. Burada önemli olan Türk oyuncuların seviyesinin yabancılarınkine gelmesi veya getirilmesi. Bazı oyuncular büyük takımlara transfer oluyor. Fazla para alıyorlar ve oynamaması durumunu da fazla dert etmiyorlar. Ben bu konuyu oldukça fazla eleştiriyorum. Oyuncular, özellikle geçiş dönemlerinde oynayabilecekleri takımlarda kalmalılar. Bence parayı daha sonra düşünmeleri gerekiyor. Maalesef oyuncu 2-3 yıl oynamamayı göze alıyor. Ben buna inanamıyorum.” -Dostluk turnuvası- İğneada’da gerçekleştirilen organizasyonda, kampa katılım gösteren öğrenciler arasında dostluk turnuvası düzenlendi.

Turnuvanın ardından kampı ziyaret eden gazeteciler ile Anadolu Efes antrenörlerinin yaptığı maçı, basın mensupları 17-14’lük skorla kazandı. Eğlenceli görüntülerin oluştuğu ve 10’ar dakikadan 2 devrede tamamlanan maçta zorlanan gazeteciler, 5’e karşı 6 oyuncu oynatarak sahadan galip ayrıldı.

(AA)

Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
2018 FIFA Dünya Kupası'nda hangi takım şampiyon olur? Anket Bitiş Tarihi : 15.07.2018

oy ver
canlı skor
  • Hacken-Elfsborg14:00
  • Orebro-Sirius14:00
  • Ostersund-GIF Sundsvall18:00
  • AS Blainville0 - 1Ottawa FuryMS
  • PS Kemi-Rovaniemi17:30
  • O'Higgins5 - 6ColchaguaMS
  • U.La Calera1 - 0MagallanesMS
  • Arjantin-Hırvatistan21:00
  • Danimarka-Avustralya15:00
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX