16.01.2018 12:04 | Son Güncelleme:
AA

Amanos Dağlarında bulundu! 1862’den beri izine rastlanmıyordu…

Amanos Dağlarında yayılış gösteren ve ilk kez 1862 yılında toplanan ancak o zamandan beri bir daha izine rastlanmayan  "Amanos öğrek otu" endemik bitkisi Türk bilimciler tarafından yeniden bulundu ve  dünya literatüründeki yerini aldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji  Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yelda Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Amanos Dağlarının, sahip olduğu 250 civarındaki endemik bitki türüyle Türkiye'nin  bu açıdan en zengin bölgelerinden biri olduğunu belirtti.

Kentte, bu alandaki zenginlik nedeniyle 100 yılı aşkındır önemli  bilimsel çalışmaların yapıldığını ifade eden Güzel, yürütülen çalışmalarda halen  yeni türlerin bulunabildiğini kaydetti.

"Amanos öğrek otu" olarak bilinen "Heracleum amanum" bitkisinin de  bölge için önemli bir endemik tür olduğunu aktaran Güzel, "Ünlü İsviçreli  botanikçi Pierre Edmond Boissier ve ekibi 1862’de ilk kez bu bitkiyi toplamış ve  'Heracleum amanum' ismini vermiş ama aradan geçen 150 yılı aşkın sürede hiç kimse  bu bitkiye tekrar rastlamamış ve toplayamamış. Dolayısıyla bu bitki rivayet  olarak kalmış." dedi.

Güzel, 2016 yılında Amanos Dağlarında yaptıkları bir arazi  çalışmasında bu bitkiye rastladıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Bitkiyi bulunca oldukça heyecanlandık. Amanos öğrek otu tür olarak  Karadeniz Bölgesi'nde görülen 'Heracleum crenatifolium' bitkisiyle benzerlik  taşır. Bu nedenle o bitkinin aynısı olabilir şüphesine kapıldık ama detaylı  inceleme yaptık ve gerçeğe ulaştık. Bunun Karadeniz'deki türden gerçekten farklı  olduğunu, detaylı çalışmalarla ispatladık. Bu tür öncelikle meyvelerinden ayırt  ediliyor. Olgun meyvelerinin alt yüzünde 4 salgı kanalı görünür ancak Karadeniz  türünde bunların sayısı ikidir. Karadeniz türünde merkezde sapsız bir çiçek  topluluğu vardır, Amanos türünde ise bu merkez çiçek durumu saplıdır."

Daha sonra bitkinin dünya literatüründe kabul görmesi için çalışma  başlattıklarını aktaran Güzel, "Çalışmamızın sonuçlarını makale haline getirerek,  sistematik botaniğin belli başlı uluslararası  bilimsel dergilerinden biri olan  Phytotaxa'ya gönderdik. Çalışmalarımız kabul edilip yayınlandı ve literatürde  yerimizi aldık." diye konuştu.

Bitkinin adını, bulunduğu Amanos Dağlarından aldığını ifade eden  Güzel, endemik türün genelde temmuz ve ağustos aylarında çıktığını söyledi.

Güzel, nadir endemik tür olan bu bitkinin korunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Amanos öğrek otunun bulunmasında katkısı olan Antakya Doğa, Sanat ve  Turizm Derneği Başkanı Samim Kayıkçı da Türkiye'nin Avrupa kıtasıyla boy  ölçüşebilecek kadar büyük bir bitki zenginliğine sahip olduğunu bildirdi.

Hatay'ın ise ülke içinde özel bir konuma sahip olduğunu vurgulayan  Kayıkçı, kentte yapılacak EXPO 2021'in ilin biyoçeşitliliğinin dünyaya  tanıtılması için büyük fırsat olduğunun altını çizdi.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy6