Amasya

Yerel Haber
27 Aralık 2017 - 13:56

Amasya'da "Unutulan Ahıska Türklerinin Sürgünü" Konulu Konferans

AMASYA (AA) - Amasya Üniversitesi Türk Kültürü ve Araştırma Kulübü tarafından "Unutulan Ahıska Türklerinin Sürgünü" konulu konferans düzenlendi.

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ndeki konferansa, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmed Niyazov, konuşmacı olarak katıldı.

Niyazov, konuşmasında, Ahıska Türklerinin vatanına dönüş mücadelesinin sürdüğünü belirterek, bu yolculukta başından sonuna kadar 17 bin kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Ahıska'nın, bin seneden fazla zamandır Türk yurdu olduğunu ve Ahıskalıların etnik kimliğini tartışmanın anlamsız olduğunu belirten Niyazov, şunları kaydetti:

"Ahıska Türklerinin Gürcü olduğu iddiası 1968 senesinde KGB tarafından ortaya atılmış, sonra da bu tez üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Ahıskalıların ne tarihini ne de etnik kimliğini tartışmaya hiç lüzum yok. Ahıska Türklerinin tek bir sorunu var o da vatanına dönüş sorunu. Bu da hukuki bir sorundur. Bu hukuki sorun ne tarihi ilgilendirir ne de etnik kimliği. Bugün etnik kimlik ve tarih tartışmaları ile Ahıskalıların mücadelesini bölmek ancak ve ancak zaman kaybıdır."

Program sonunda Niyazov’a, öğrenciler tarafından fidan dikme sertifikası takdim edildi.

Öğrenciler, programa yoğun ilgi gösterdi.

AmasyaYerel Seçim Sonuçları

Amasya Hava Durumu

19°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.