Amazon'un kurucusu 8 saatliğine dünyanın en zengini oldu

28.07.2017'de eklendi28.07.2017-9:48 'de güncellendi
Amerikalı e-ticaret devi Amazon'un bu yılın ikinci  çeyreğinde net karının düştüğünü açıklamasının ardından firmanın hisselerinde sert düşüş görülürken, Amazon kurucusu Jeff Bezos, "dünyanın en zengin insanı" unvanını 8 saat koruyabildi.

Bugün New York borsasının açılmasıyla birlikte Amazon hisseleri yüzde  1,6 prim yaparken, şirketin kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) olan Bezon'un  serveti de 90,2 milyar dolara ulaşmıştı.

Böylece, Microsoft'un kurucusu olan ve 90 milyar dolarlık net varlığı  bulunan 61 yaşındaki Bill Gates'i geride bırakan Bezos, "dünyanın en zengin  kişisi" unvanını almıştı.

Ancak, New York borsasının kapanmasının ardından Amazon'un hisseleri  yüzde 3,2 değer kaybederken, Bezos'un "dünyanın en zengin kişisi" unvanı sadece 8  saat sürmüş oldu.

Forbes'un "Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderleri Listesine" göre,  borsanın kapanmasının ardından Bezos'un net varlığı 88,7 milyar dolara  gerilerken, Gates de 89,8 milyar dolarlık net varlığıyla listede tekrar ilk  sıraya oturdu.

İkinci çeyrek net karı yüzde 77 azaldı

Amazon'un hisselerindeki değer kaybında firmanın net karındaki sert  düşüş etkili oldu.

Amazon'dan yapılan açıklamada, şirketin bu yılın ikinci çeyreğindeki  net karının, geçen senenin aynı dönemine göre, yüzde 77 azalarak 197 milyon  dolara gerilediği belirtildi. Firma, geçen yılın nisan-haziran döneminde 857  milyon dolar net kar elde etmişti.

Öte yandan, Amazon'un bu yılın ikinci çeyreğindeki gelirinin, geçen  senenin aynı dönemine göre, yüzde 25 artışla 38 milyar dolara ulaştığı  kaydedildi. Şirket, geçen yılın nisan-haziran döneminde 30,4 milyar dolar gelir  açıklamıştı.

Amazon'un net karındaki sert düşüşün ardından, New York borsasında  yapılan sınırlı işlemlerde şirket hisseleri 3,2 düşüşle 1.012 dolara kadar  geriledi.

Analistler, net kardaki sert düşüş nedeniyle Amazon hisselerindeki  asıl kaybın yarın yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.