Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde estetik dünyasında minimal invaziv ve ameliyatsız prosedürlere büyük ölçüde yönelim gözlemlenmiştir. Botoks ve dolgunun kullanım alanları da bu nedenle aynı oranda artmakta. Günümüzde ise çeşitli dolgu maddeleri sadece kırışıklıklar için değil aynı zamanda burun eğriliklerinin de giderilmesinde kullanılabiliyor.

Ameliyatsız burun estetiği nedir?

Ameliyatsız burun estetiği, rinoplastide hızlı ve etkili sonuçlara ulaşmanın en yeni yöntemlerinden biridir. Prosedür ortalama 15-20 dakikada tamamlanır. Genel ya da lokal anesteziyle gerçekleştirilen geleneksel rinoplastinin aksine ameliyatsız burun estetiğinde hasta prosedür esnasında tamimiyle uyanıktır.

Prosedür sırasında acı hissedilir mi?

Ameliyatsız burun estetiğinin tercih edilme sebeplerinden en önemlilerinden biri acısız olmasıdır. Bu nedenle anestezi yerine prosedürden 5 dakika öncesinden bölgeye hafif uyuşturucu krem uygulanması yeterli olur. Ayrıca eğer cerrah uygun görürse hasta, prosedürü ayna ya da ekran aracılığıyla izleyip fikir belirmekte serbesttir.

Ameliyatsız burun estetiğinde öncelikli olarak iki enjeksiyon maddesi kullanılır. Bunlardan biri dolgu ve diğeri ise botokstur.

Dolgu: Çoğunlukla burundaki çökükleri ve sert kıvrımları düzeltmek, yumuşatmak için dolgu maddesi kullanılır. Burunda asimetri varsa gidermek ve burun ucunun açısını düzeltmek mümkündür. Sanılanın aksine prosedür sonrasında burunda büyüme gözlenmez. Bunun sebebi ise enjeksiyonun burunda hacim eksikliği bulunan bölgelere uygulanmasıdır. Hyaluronik asit dolgu malzemeleri alerji oluşturmaz ve enjekte edilen bölgede kalır. Etkisi ise derhal ortaya çıkar ve ortalama 1 yıl boyunca kendisini göstermeye devam eder.

Botoks:Burun ucunu aşağı ya da yanlara çekerek burunda yamukluk meydana getiren kas gruplarına uygulanır. Böylece burundaki tümsek ve asimetri kolaylıkla giderilebilir. Ayrıca fazla geniş ya da küçük burun deliklerinde de etkili olabilmektedir. Botoksun etkileri en geç 1 hafta sonra görülmeye başlar ve ortalama 4 ay boyunca kendisini gösterir.

Ameliyatsız burun estetiği için en uygun adaylar kimlerdir?

Ameliyatsız burun estetiği, burunlarının şeklini bıçak altına yatmadan değiştirmek, asimetriyi gidermek isteyen kişiler için birebir yöntemdir. Bu prosedür ile burundaki tümsek ve kıvrımlar gibi küçük problemler çözümlenebilir. Burun hacmini küçültmek isteyen kişiler ise ameliyatsız burun estetiği için uygun adaylar değildir. Bu hastalar için cerrahi müdahale uygulanması istenilen sonuçlara ulaşmak için olmazsa olmazdır.

Sevgiyle kalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı