19.02.2018 07:12 | Son Güncelleme:
NEW YORK (AA)

"Amerika Cerrahi Dergahı Şeyhi" Bayraktaroğlu için cenaze töreni

ABD'de 92 yaşında hayatını kaybeden Bayraktaroğlu'nun cenazesi, New  York'taki Cerrahi Dergahı'nın bahçesine defnedildi.

ABD'de 92 yaşında hayatını kaybeden Amerika Cerrahi  Dergahı Şeyhi Tosun Bekir Bayraktaroğlu için New York'ta cenaze töreni  düzenlendi.

Kamuoyunda "Tosun Baba" olarak bilinen Bayraktaroğlu için öğle  namazının ardından cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına çok sayıda kişi  katıldı.

Bayraktaroğlu'nun cenazesi, New York'taki Cerrahi Dergahı'nın  bahçesine defnedildi.

Cenaze törenine katılan Türk Tasavvuf Derneği Başkanı Ömer Tuğrul  İnançer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Benim 40 yıllık ahbabım olmakla  beraber özellikle sevgi ve hakikatleri yaşamış ve yaşatmış, yaşanmasını talim  etmiş bir insan ve çok büyük bir değer.'' dedi.

"TOSUN BABA SAYESİNDE MÜSLÜMAN OLDUM''

ABD'li Aisha Eleanor Hollen ise Bayraktaroğlu'nun manevi kızı olduğunu  belirterek, ''Tosun Baba ile 40 yıl önce arkadaşımın sayesinde tanışmıştım. O  zaman gençtim ve manevi anlamda doğru yolu arıyordum. Kendisi ile tanışana kadar  İslam hakkında hiçbir fikrim yoktu. Tanıştıktan sonra zamanla kendisinin kızı  gibi olmuştum ve bu şekilde Müslüman oldum.'' diye konuştu.

Farklı kültürlerden, farklı ülkelerden birçok insanı bir araya getiren  ve Tosun Baba'nın hayatında olduğu gibi vefatında da birleştiren şeyin İslam  dininin emrettiği sevgi, kibarlık ve alçak gönüllülük olduğunu ifade eden Hollen,  Bayraktaroğlu'nun bunları her zaman taşıdığını söyledi.

TÜRKİYE'DEN ABD'YE UZANAN TASAVVUF KÖPRÜSÜ

İstanbul'da 1926 yılında dünyaya gelen Tosun Bekir Bayraktaroğlu,  1945'te Robert Kolej'den mezun olduktan sonra önce ABD'de bir süre mimari eğitimi  aldı, daha sonra Londra'da iki yıl sanat tarihi tahsili yaptı. Ardından yeniden  ABD'ye dönüp tahsilini New Jersey'de tamamladı.

Bayraktaroğlu, 1961'den sonra 30 yıl kadar ABD'de resim, heykel ve  sanat tarihi profesörlüğü yaptı. 1950'lerden sonra Paris'te başlayan ressamlık  döneminde Avrupa ve Amerika'da birçok sergi açtı. 10 yıl kadar Fas'ta iş adamlığı  yaptı ve bir dönem fahri konsolosluk görevini yürüttü.

1974'te İstanbul Karagümrük'teki Cerrahi Dergahına giren  Bayraktaroğlu, burada tanıştığı şeyhi Muzaffer Ozak'tan tasavvuf dersleri aldı.  1970'lerin sonuna doğru şeyhinin tavsiyesiyle ABD'ye gelen Tosun Bekir  Bayraktaroğlu, halen faaliyetini sürdüren bugünkü Amerika Cerrahi Dergahı'nı  kurdu.

"Tosun Baba"nın, hatıratını derlediği "Amerika'da Bir Türk & Şeyh  Tosun'un Hatıratı" adlı kitabının yanı sıra 1940'larda derlediği iki şiir kitabı,  sanat tarihiyle ilgili birçok makalesi ve tasavvufa dair İngilizceye tercüme ve  tefsir ettiği çok sayıda kitabı bulunuyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 5Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 7Üzgünüm
Toplam Oy18