10.12.2011 02:30 | Son Güncelleme:
SELAHATTİN GÜNDAY İstanbul DHA

Amirallere suikast, Poyrazköy’e eklendi

Amirallere suikast hazırlığı iddiasıyla açılan 2. davanın tutuklu sanıklarından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora ile Albay Ümit Metin ilk kez hakim karşısına çıktı

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunmasını yapan Koramiral Deniz Cora, dava konusu dijital verilerin tümünün sahte olduğunu ve “sözde yazılar”da adı geçen kişilerin hiçbirini tanımadığını belirterek, şunları söyledi:
“Şu ana kadar hiçbir eğitim kurumunda görev almadım. Amirallere suikast iddiasına ilişkin 2 dijital veri nedeniyle suçlanıyorum. Hayatımda bilgisayarda mesaj, bilgi notu, toplantı tutanağı gibi hiçbir belge yazmadım. Benimle çalışan personel bunu çok iyi bilir.”
Cora, “Suga Harekat Planı”nı ilk defa medyadan duyduğunu, bu planla ilgili bir toplantıya katılmadığını, bir çalışma yapmadığını ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda kullanılan böyle bir format olmadığını da belirtti. Albay Ümit Metin de hiçbir yasaklı faaliyette bulunmadığını ve hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.
Her iki komudan da “Sahte olmayan belgelere dayanılarak yargılanmak istediklerini ve tahliyelerini talep ettiklerini” söyledi.
Savunmaların ardından görüşü sorulan duruşma savcısı, davanın 1. Amirallere Suikast Davası ile birleştirilmesini istedi. Mahkeme heyeti savcının talebini yerinde bularak davayı Poyrazköy davasıyla birleştirilen birinci amirallere suikast davasıyla birleştirildi ve duruşmayı ocak ayına erteledi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0