SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

20 DAKİKADA GİYİNMEK!

.

Milliyet Haber

A Para kanalında Tansu Ceylan’ın sunuculuğunu üstlendiği ‘A Plus’ programında, giyim, kozmetik ve moda adına çalışan kadınların resmi geçidi vardı. Işıl Reçber konuktu. Her gün giyeceği elbiseleri küpe dahil, ‘kombin’ yapıp, hazır askıya asıyormuş. Yani sabah kalkınca, “Ne giyeceğim?” diye düşünmüyor. Bir ayakkabıyla çanta kalıyor. Öyle olunca, 20 dakikada iş bitiyormuş. Fikir iyi. Ama bize uyar mı? Ev ahalisi, “Bir salon büyüklüğünde odayı sadece giyime ayırıyordur, Işıl Hanım” dedi. Ha bir de estetikli haline taktılar; “Çok fazla estetik olmuş, abartmış...”

Ekran böyle mi bölünür?
Kanal 24’te üstte konuşanlar, alt tarafında ‘dekupe’ bir portre ve uzun bir bilgi... Nereyi takip edeceksin? Yeni kurulan TV 100’de ise durum daha abartılmış durumda... Ana haberle ekranın altındaki bölümde yer alan haber, neredeyse eşit büyüklükte... Öncelik, ekranda yer alan haberdir. Ve dikkati dağıtmamak gerekir. Bütün haber kanallarının yaklaşımı böyle... Bu iki örnek de ‘Üste yayını ve alttaki haberi takip et’ diyerek bizi zorluyor.

Acıyı anlatmak!
Kelimelerin genelde kifayetsiz kaldığı anlar. Bazen bir cümleyle de öyle bir anlatılır ki... FOX’ta Nazlı Yerebasmaz’ın ‘Benim Hikayelerim’ deydi o an. Kas hastalarıyla ilgili haberinde... ‘Doğum günlerinde sevinemeyen, ömürlerinden bir yaş daha eksildi diye kahrolanlar onlar” dedi. ‘Doğum günlerine sevinememek...’
Bir acı, daha başka nasıl tarif edilebilir?Yazarın Diğer Yazıları

  1. MİLLİYETÇİLİK BUDUR!
  2. YERLİ KOMEDİ; ENGEBELİ ARAZİ GİZİ İZLEME
  3. FESTİVAL DEDİKODULARI
  4. KANAL D'DEN YENİ YAPIM
  5. GENÇLİK DİZİLERİNDE SİGARA OLMAYACAK!
  6. BİR DİZİ NASIL İLGİ ÇEKER?
  7. EN ÇOK İZLENEN TÜRK DİZİSİ...
  8. ROMANTİK KOMEDİLERİN REKABETİ
  9. WHATSAPP NE İŞLERE YARIYOR?
  10. DİZİLERDE KADIN OYUNCU YAŞI BÜYÜDÜ

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.