SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

DİZİLERİN YENİ BÖLÜMLERİ REKLAMSIZ!

.

Milliyet Haber

Bazı yeni dizilerin tutması için
‘kemiksiz yeni bölüm’ uygulamalarına rastlıyoruz. Önce özet oluyor, araya reklam giriyor sonra, yeni bölüm yayınlanıyor. Uygulama böyle. Yeni bölüm başladığında yine reklam araları oluyor (du). Dikkatimi çekti, bazı dizilerin yeni bölümleri bir başlıyor, iki saatten fazla devam ediyor.
2.5 saat sürüyor
Bu duruma, üç dizide rastladım. TRT 1’in bana göre bu yeni sezonun en enteresan işi ‘Halka’nın yeni bölümü, 21.15 civarı başladı. Ev ahalisinin içi şişti, 23.40’a kadar durmaksızın devam etti. Aynı şekilde FOX’un yeni projesi ‘Vurgun’ için de bu geçerliydi.
Ev ahalisi konuyu ve sunumu tatminkâr buldu şu ana kadar. Bildik hikaye, araya ‘spermli çocuklar hikayesi’ filan da katıyorlar ama derli toplu anlatım ve oyunculuk sunuyor. 20.30 gibi başladı, bittiğinde saat 23.00’e geliyordu.
‘Kuzgun’ kaç saat yayınlandı?
Star TV, yeni dizisi ‘Kuzgun’un arkasında fena duruyor. İnatla yayınlıyor. Haklılar, para vermişler ve Ay Yapım gibi marka bir şirketin işi. İzlenme oranları beklenenin çok altında. Neyse bu nedenle kanal, geçtiğimiz salı çok izlenen zaman diliminde, dizinin
birinci bölümünü tekrar yayınladı. Ertesi
gün 20.35 gibi yeni bölüm başladı. Bittiğinde saat 23.00’tü ve reklamsız ekrana gelmişti. Yeni bölüm sonrası, tekrarını bir kere daha yayınlandı. 23.16 gibi başladı. Araya reklam girdi, bittiğinde 02.08’i gösteriyordu.
Yani iki günde toplam altı saatten fazla
bu yapım ekrana gelmiş oldu.
Her güne bir dizi bitti mi?
Bir başka nokta da, her gün yeni bir dizi uygulaması... Çok izlenen özel televizyon kanalları bu uygulamayı yavaş yavaş kaldırdı. Çok izlenen zaman dilimlerine yarışma (ATV ‘Kim Milyoner Olmak İster’), film (Kanal D’ nin üç dizisi var, haftada üç film yayınlıyor), eğlence (‘Çok Güzel Hareketler 2’ ve ‘Güldür Güldür Show’) koyuyorlar.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. İZLEDİĞİN KANAL SİYASİ EĞİLİMİNİ BELİRLER!
  2. ESPOR’DA DÜNYA SIRALAMASINDAYIZ
  3. ÖRF, ADET VE DANS
  4. EĞLENCE İLE YARIŞMA, DİZİYE RAKİP OLABİLİR Mİ?
  5. TLC VE DMAX’TEN PROGRAM ATAĞI
  6. DOĞRU TÜRKÇE YA DA JARGON
  7. ‘BİZİMKİLER’ YA DA BİR DÖNEM
  8. SON DÖNEMİN EN İYİ FİLMİNİ YAYINLADILAR
  9. DÜZYATAN’IN PARTNERİ KİM OLACAK?
  10. NETFLIX İÇERİKLERİ NE OLACAK?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.