SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

ESPOR’DA DÜNYA SIRALAMASINDAYIZ

.

Milliyet Haber

Dünya çapında 1 milyar izleyicisi olduğu söyleniyor Espor turnuvalarının (elektronik spor)... Olimpiyatlar ve Dünya Kupası 3.5 milyar izleyici topluyor. Esport’un giderek bu rakama yaklaşacağı söyleniyor. Şimdiden çok önemli bir izleyici kitlesi olan Formula 1’i ikiye katlamış durumda... Dünyada bu turnuvaları en çok Asya ülkeleri izliyor. Çin birinci (internete girenlerin yüzde 40’ı izlediğini söylemiş) onu Vietnam (yüzde33), Filipin (yüzde 29), Endonezya (yüzde 26) ve Tayland (yüzde 25) takip ediyor. Avrupa ülkeleri ve ABD, bu işe uzak... İnternete girenleri yüzde 10’u takip ediyor. Asya Kıtası’nın dışında bir Türkiye bu ekibe kafa tutuyor. İnternete girenlerin yüzde 16’sı espor turnuvalarından birini mutlaka izliyor.
Bizde beIN SPORTS yayınlıyor bir de DMAX kanalı... (Kaynak: Digital TV Europe)

TÜRK YAPIMLAR DÜNYA PAZARINDA
Dizilerimiz, dünyaya pazarlanıyor. Bunu yapan dağıtım şirketleri var. Yöntemlerden biri bu... Bir başka yöntem, sadece Türk dizilerinin oynadığı bir kanal kurup, bunu pazarlamak. Timeless Drama Channel (TDC) en somut örnek. SPI (Bizde D-Smart platformunda yer alan Docubox ve Film Box gibi kanalların sahibi) ile Portekiz telekomünikasyon şirketi NOVO ortaklığında kurulan bir televizyon kanalı. Türk tarafında bu kanalın, en geniş dizi arşivi olan bir yapım şirketi var; Ay Yapım... Bu kanal değişik ülkelerin telekomünikasyon şirketleriyle yapılan anlaşmalarla değişik platformlarda yayında. Arnavutluk’ta (Digit Alb), Kosovada’da (Kujtesa) ve Lüksemburg’ta (POST) yayında. Şimdi Romanya’nın en büyük telekomünikasyon şirketi UPC (Yakın zamanda Vodafone satın aldı) ile bir anlaşma yapıldı. Arşivinde 800 saate yakın dizi olan TDC, Romen izleyicilere, Türk yapımlarını orijinal dil ve alt yazıyla sunacak.

Kukuli MENA’yı tekeline aldı
Benzer bir yöntemle yerli çizgi film ‘Kukuli’ de dünyaya açıldı. Şimdi hedefte Orta Doğu ve Kuzey Afrika var. Tacikistan, Özbekistan, Pakistan ve Somali ulaştığı ülkeler. Dizinin yapımcısı Fauna, bu bölgede sağlam bir yayıncı buldu; Moby Media Group... Çok sayıda televizyon kanalı ve platform bulunan bir Afgan şirketi. Çizgi film, şimdi Afganistan ve Etiyopya’da da ekrana gelecek. ‘Kukuli’, 13 ayrı dilde yayınlanıyor. Ve şu an MENA Bölgesi’nde söz sahibi olmuş bir çizgi film markası durumunda...

Yazarın Diğer Yazıları

  1. BUZ ODASINA KAPATILAN MİRAN!
  2. Belçika rejisi döküldü!
  3. TRT filmleri konuşulacak!
  4. En hızlı konuşma!
  5. Kamu TV'leri gençlerden koptu
  6. Uyarlama dizi kanalı
  7. 'Hababam Sınıfı' sadece gülmek için değil
  8. Sansür yer mi?
  9. 'Zalim İstanbul' bildiğiniz gibi...
  10. Serenay'a 1 milyon dolar!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.