Moda
Sağlık
Foto Galeri
Yazarlar

Tiyatro sanatçısı Özdemir Nutku hayatını kaybetti

İzmir'de bir süredir yoğun bakımda tedavi gören usta tiyatro sanatçısı Prof. Dr. Özdemir Nutku (88), kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

DHA

Bir süredir İzmir'de yoğun bakımda olan ünlü oyuncu, yazar, eleştirmen ve yönetmen Özdemir Nutku, bugün sabah saat 6.30 sıralarında kalp yetmezliği nedeniyle vefat etti. 

88 yaşında vefat eden sanatçı 10 Kasım Pazar günü, saat 13.00'te İzmir Sabancı Kültür Merkezi'nde tören düzenlenecek. Nutku'nun cenazesi, ikindi vakti Bostanlı Beşikçioğlu Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

KİMDİR?
Özdemir Nutku, 12 Ocak 1931'de İstanbul'da doğdu. İlkokuldan sonra 1942'de Robert Kolej'e girdi ve hazırlık sınıflarıyla birlikte sekiz yıllık orta eğitimden sonra 1950'de B.A. derecesi ile mezun oldu. 7 yaşında piyanoya başlayan ve 1949 yılında ilk ve son klasik piyano konserini veren Nutku, 50'li yıllarda bir caz kuarteti kurarak caz piyanisti olarak tanındı. Amatör bir müzisyen olan Nutku'nun tiyatroya olan ilgisi kolej yıllarında başladı. Okulun temsil kolunda, amatör olarak çeşitli rollerde oynayan yazar, 1946-1947 döneminde, Kadıköy Süreyya Sineması'nda sahnelenen Franz Lehar'ın Tarla Kuşu operetinde ilk profesyonel rolünü oynadı. 9 Eylül Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesinde Tiyatro Bölümünü kuran Nutku, bugüne kadar 37si tiyatro, 22si çeviri, 4ü şiir, 12si oyun ve uyarlama, 2si senaryo, 1i çocuk olmak üzere 78 kitap yazdı ve yayımladı.

 

Diğer Haberler

  1. Nilgün Belgün'den yıllar sonra gelen taciz itirafı
  2. Şükrü Özyıldız'a asker uğurlaması
  3. Galibiyeti kebapla kutladılar
  4. Komşular buluştu
  5. Demet Akalın ile Burcu Esmersoy arasında takip krizi
  6. Alina Boz: Evleneyim ve güzel bir ailem olsun
  7. Murat Cemcir'den şaşırtan yanıt: Sıla’yla konuşurum tabii ki
  8. Demet Akalın vazgeçti: Yapamam artık
  9. Seti şenlendirdiler
  10. Uykusunu alamıyor

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.