SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Eğlenceyle zarafetin ortak ‘nokta’sı

Havalar henüz tam olarak ısınmasa da mart ayının ortalarına gelişimizle birlikte, ilkbahar-yaz sezonu açıldı. Yılın en büyük desen trendlerinden biri olan puantiye, şimdi hiç olmadığı kadar feminen

AYŞİM ÖZGÜR - MODA - aysim.ozgur@milliyet.com.tr

Puantiye giymek için yanlış zaman yoktur.” Bu söz, ünlü moda tasarımcısı Marc Jacobs’a ait ve moda dünyasının 1950’lerden beri bu sevimli noktalardan vazgeçmeyişine bakılırsa, haksız da sayılmaz. Fakat yine de, bazı dönemlerin puantiye giymek için daha ideal olduğu gerçek ve 2018 İlkbahar/Yaz sezonu kesinlikle onlardan biri. Çoğu kadın için yalnızca küçük kız çocuklarının sevimli elbiselerinde kalması gereken puanlar bu bahar Dior, Valentino, Carolina Herrera, Rodarte gibi markaların dokunuşuyla yetişkinlerin de ilgi alanına girecek. Kimi büyük noktalarla iddialı, kimi küçük dairelerle ağırbaşlı. Aralarında rengarenk tasarımlar da var, siyah-beyazın klasik uyumundan vazgeçmeyenler de. Fakat şurası kesin ki, stil oyunundan yüksek ‘puan’ almak için onlara çok ihtiyacımız var.

En ünlü puantiyeler

Julia Roberts’ın “Pretty Woman” filminde giydiği kahverengi elbise, Katherine Hepburn’ün “Woman of the Year”daki pantolon takımı, Marilyn Monroe’nun bikinileri ve belki de hepsinden önemlisi, Prenses Diana’nın gardırobunda geniş bir yer kaplayan rengarenk puantiyeli elbiseler… Puantiyeleri feminen bir yorumla giymek için aradığınız ilham perileri geçmişte olabilir. Sezon alışverişinizi yapmadan önce, arşivler arasında bir tura çıkmayı unutmayın.

- Puanların büyüklüğü, vücut ölçülerinizle ters orantılı olmalı. Çok uzun boylu/kiloluysanız, iri noktalardan uzak durabilirsiniz.

- Eğer aradığınız eğlence yerine zarafetse siyah üzerine beyazdan ya da beyaz üzerine siyahtan şaşmayın.

- Puantiyeler bu sezon fırfır gibi hacimli detaylarla buluşmayı seviyor. Böyle tercihlerde materyalin tül, şifon gibi hafif kumaşlardan olmasına özen gösterin.

- Puantiye deseniyle çiçekleri ya da grafik çizgileri bir arada giymek serbest. Karıştırmaktan ve cesur olmaktan korkmayın.

Diğer Haberler

  1. 'Eskişehirspor bir parçam gibi'
  2. Güncel Sanat
  3. Çekirdekten yetişme usta denizcimizden görüşler
  4. Bir arada olmanın lezzetli adresi
  5. Kitaplık
  6. Film gibi stiller
  7. Bu hafta ne var ne yok?
  8. “Sahte ciddiyete çok gülüyorum”
  9. Ortak dil avokado
  10. Balkonda dikey bahçe

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.