SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Amazonlar için ordu devrede

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Avrupa’dan gelen baskılar üzerine, Amazon Ormanları’ndaki yangınların söndürülmesi için orduyu görevlendirdi. Öte yandan birçok ülkede Amazonlar’daki yangınların söndürülmesi için protesto eylemleri yapıldı.

Gökçe Kaya

Dünyanın akciğerleri

Brezilya’da bulunan ve ‘Dünyanın akciğerleri’ olarak bilinen Amazon Ormanları’ndaki yangınlarla ilgili Avrupa Birliği’nden (AB) gelen baskılar üzerine Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun alevleri söndürmesi için ordu birliklerini görevlendirdiği bildirildi. Bu kapsamda Bolsonaro’nun, Amazonlar’da ve yerli halkın yoğun yaşadığı bölgelerde bir ay boyunca yangınlara müdahale için orduyu görevlendiren bir başkanlık kararnamesi çıkardığı bildirildi.

Önlem almaya zorlandı

Fransa’da düzenlenen G7 zirvesi öncesinde yapılan açıklamalarda, Amazon Ormanları’ndaki yangınlar söndürülmediği için AB ve Brezilya arasında imzalanan Mercosur Serbest Ticaret Anlaşması’nın tehlikeye girdiği bildirilmişti. Özellikle Fransa ve İrlanda’dan, bu şartlar altında anlaşmanın onaylanmayacağı şeklinde açıklamalar yapılınca, Bolsonaro’nun önlem almak zorunda kaldığı ifade ediliyor.

8 ayda 75 bin yangın

Güney Amerika’nın yüzde 40’ını kaplayan Amazon Ormanları’nda bu yılın başından beri 75 bin yangının çıktığı ve bu yangınlarda sadece Brezilya’da 11 bin 500 kilometrekare ormanın yok olduğu belirtiliyor. Yangınların sıçradığı Brezilya’nın komşusu Bolivya’da ise 7 bin 500 kilometrekarelik alanın yandığı, Paraguay’da da 370 kilometrekarelik alanın etkilendiği aktarılıyor. Toplam 1 milyon 93 bin kilometrekarelik alanın ise yangın nedeniyle oluşan dumandan etkilendiği kaydedildi. Yangın sayısında geçen yıla göre yüzde 83 artış olduğu bildirildi. Sivil toplum kuruluşları, Amazonlar’daki orman tahribatının artmasında Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro hükümetinin, kasıtlı olarak önlem almamasının rol oynadığını savunuyor.

Diğer Haberler

  1. Son dakika | ABD'den Ruhani ve Zarif'e vize
  2. Bomba iddia! Trump'ı kandırmış
  3. Son dakika | Rusya ve Çin'den çok kritik karar! Veto ettiler...
  4. ABD'den şok suçlama! 100 milyon doları geri çekti
  5. Liberman'dan Netanyahu'ya tepki: Dalavere ve hileyi bırak
  6. Son dakika... Firari lider Zeynel Abidin bin Ali, Suudi Arabistan'da öldü
  7. İngiltere'de en hızlı büyüyen tehdit aşırı sağ terörü
  8. Japonya'nın en zengini Yanai: Brexit, İngiltere'yi Avrupa'nın hasta adamı yapar
  9. Gantz’dan Netanyahu'nun koalisyon telifine şartlı destek
  10. Vahşet! Hamile genç kadını uykusunda katlettiler!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.