SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

DSÖ açıkladı: 913 kişi hayatını kaybetti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen'de kolera salgını nedeniyle yıl başından bu yana 913 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

AA

 

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, kolera salgını nedeniyle 2019 başından eylül ayının sonuna kadar 913 kişinin yaşamını yitirdiği, 696 bin 537 kişinin de salgına yakalanmış olabileceğinden şüphelenildiği belirtildi.

Şüpheli vakaların yüzde 25,5'ini, 5 yaş altı çocukların oluşturduğu ifade edilen açıklamada, ülkedeki 333 semtin, 305'inde kolera vakasına rastlandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Hudeyde, Lahic, İbb, Zemmar ve başkent Sana'daki sağanak yağışların ardından salgın şüphesiyle hastanelere başvuranların sayısının artabileceğinden endişe edildiği aktarıldı.

Yemen'deki insani kriz

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne olan ülkede temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksikliklerin yanı sıra sağlık merkezlerinin kapanması gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Diğer Haberler

  1. Trump ABD basınını 'samimiyetsiz' olarak nitelendirdi
  2. Son dakika | Ülke şokta! Bombalı saldırı düzenlendi, çok sayıda ölü ve yaralı var...
  3. Bolivya'da geçici devlet başkanı Anez'den Morales'e tehdit
  4. Amazon-Pentagon savaşı kızıştı! Mahkemeye verecek
  5. Almanya'dan en az 270 terörist PKK/YPG saflarına katıldı
  6. Ukrayna'da cephanelikte patlama! Ölü ve yaralılar var
  7. Komşular silah sesine koştu... Ailesi sinir krizi geçirdi
  8. Trump, NATO Liderler Zirvesi için Londra'ya gidecek
  9. Johnson'a göre bedava internet planı 'deli saçması'
  10. Beyaz Saray yayımladı! Dikkat çeken kritik detay...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.