SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Hapisteki Lula, Brezilya seçimlerinde aday olmayacak! Yeni aday Osmanlı torunu

İşçi Partisi, 7 Ekim'deki başkanlık seçiminde Sao Paolo Belediye Başkanı Fernando Haddad'ı aday gösterecek. Dedesi Antakyalı olan Haddad, bir Osmanlı torunu.

Milliyet Haber

Güney Amerika ülkesi Brezilya'da İşçi Partisi, hapisteki eski Devlet Başkanı Lula Da Silva'yı 7 Ekim'de yapılacak devlet başkanı seçiminde aday göstermekten vazgeçti.

Parti yetkilileri, Lula'nın hapiste yattığı Curitiba şehrinde yaptıkları toplantıda, eski devlet başkanını aday göstermeme kararı aldı.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Paulo Teixeira, Sao Paolo Belediye Başkanı Fernando Haddad'ın partinin devlet başkanı adayı olacağını duyurdu.

Teixeira, partisinin seçimde ittifak yapacağı Brezilya Komünist Partisinden Manuela D'Avila'nın ise devlet başkan yardımcısı adayı olacağını belirtti.

Partinin bu konudaki resmi açıklamayı gün içinde yapacağı kaydedildi.

Fernando Haddad, üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu. Babası Halil Haddad, 1947'de 24 yaşındayken Lübnan'dan Brezilya'ya göç etti. Kumaş toptancısıydı. Annesi de, Brezilya doğumlu Lübnanlı Norma Teresa Goussain.

Fernando’nun dedesi Habib ise Antakya’da bulunan Rum Ortodoks Kilisesi'nin başrahibiydi. I. Dünya Savaşı sırasında Osmalı İmparatorluğu dönemde Fransız egemenliğine karşı mücadele eden liderler arasında yer alıyordu. Dede Halil Haddad 1961'de Brezilya'da öldü.

İşçi Partisinin ağustos başında yaklaşık 2 bin üyesinin katıldığı kongrede, Lula da Silva ekim ayındaki seçim için partinin adayı olarak açıklanmıştı.

Federal mahkeme, 10 Ağustos'ta Lula da Silva'nın devlet başkanlığı için yarışacak adayların televizyonda katılacağı bir tartışma programında yer alma talebini kabul etmemişti.

İşçi Partisi, 16 Ağustos'ta devlet başkanı adayı olarak hapisteki Lula da Silva için Yüksek Seçim Mahkemesi'ne resmi başvuruda bulunmuştu. Mahkeme de eylül başında aldığı kararla Lula da Silva'nın ekimdeki devlet başkanı seçiminde aday olamayacağına hükmetmişti.

Pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından 12 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Lula da Silva, nisan ayından bu yana cezaevinde bulunuyor.

Diğer Haberler

  1. Son dakika: İki ülke arasında gerilim artıyor! Hintli askerler sivillere ateş açtı
  2. Eski Malezya Başbakanı Necip Rezak'ın yolsuzluk davasında duruşma ertelendi
  3. ABD ile Venezuela Kurucu Meclisi Başkanı arasında gizli görüşme
  4. Arkadaş buluşması
  5. Küresel ölüm
  6. Gökyüzü meteorla aydınlandı
  7. Plastik değil çavdar pipet
  8. Bağımsızlık aşkına tırmanış
  9. ‘Soller’in ruhu satılık değil’
  10. Son dakika: Cinnet geçirdi! Baltayla ailesini katletti...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.