SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

İran Tahran-Akdeniz koridorunu devreye soktu

İran ordusu, Tahran'dan Akdeniz'e bağlanan güzergahı askeri amaçlı kullanmaya başladı.

AA

Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye-Irak sınır hattının iki tarafında işgal ettiği bölgelerin, Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Haşdi Şabi'nin eline geçmesi üzerine, bu güzergahta askeri hareketlilik başladı. İran, Irak üzerinden Akdeniz’e eriştiği koridorda ilk sevkiyatı yaptı.

DEAŞ'ın Suriye'de elindeki son büyük yerleşim olan Bukemal'i geçen ay rejim güçlerine bırakmasıyla, rejim ve destekçisi yabancı terörist güçler, Suriye-Irak sınırında büyük bir alanının kontrolünü ele geçirdi. Irak'ın Suriye sınırındaki bölgeler ise ekim sonlarından beri İran destekli Haşdi Şabi güçlerinin kontrolünde.

Irak-Suriye hattının rejim ve İran destekli grupların eline geçmesini fırsata çeviren İran, Şam üzerinden Akdeniz’e uzanmasını amaçladığı koridorun Tahran- Şam hattını fiili olarak hayata geçirdi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, rejim ve Haşdi Şabi güçlerinin sınır hattında buluşmasının ardından, aralarında İran devrim muhafızları ve İran destekli Haşdi Şabi güçlerinden militanları taşıyan bir askeri konvoy, Suriye’nin Irak sınırındaki Bukemal ilçesi üzerinden Deyrizor kentine girdi.

İran böylece Tahran-Şam karayolu hattını askeri amaçlarla kullanmaya başladı. Irak üzerinden Suriye'ye uzanan hat sayesinde İran, Suriye'deki askeri varlığını daha kolay bir şekilde sürdürebilme imkanına kavuştu.

Öte yandan Suriyeli muhalifler, her fırsatta, ülkedeki yabancı savaşçıların ülkeden ayrılmasının barış ve siyasi geçişin önemli parçalarından biri olduğuna işaret ederek İran destekli yabancı terörist gruplarının ülke sınırları dışına çıkarılması gerektiğinin önemine vurgu yapmıştı.

Diğer Haberler

  1. İtalya'dan Ocean Viking'e güvenli liman izni
  2. Son dakika | İran'dan ABD'ye 'savaş' tehdidi: Bitiren olmayacaklar
  3. ABD'den dünyaya 'karşı durun' çağrısı: Bu bir silme girişimi
  4. Maduro’dan şok suçlama: Birkaç kez suikast girişiminde bulunuldu
  5. Dünyanın konuştuğu krizde sona gelindi! Uluslararası sulara bırakılacak
  6. O ülkede felaket! Eğitime ara verildi, uyarı üstüne uyarı yapılıyor
  7. Trump'tan 'Biden yanlış yaptı' mesajı
  8. Avrupa Yayın Birliği'nden İzlanda'ya 'Filistin bayrağı' cezası
  9. ABD'de kimyasal paniği: Ölü ve yaralılar var!
  10. Son dakika... Trump: İranlı yetkililerle görüşmeyeceğim!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.