SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Kâğıt kuşlarla başladı tahribata dönüştü...

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 16 haftadır devam eden protesto gösterileri şiddetini giderek artırıyor. Dün hükümet karşıtları tarafından düzenlenen eylemlerde göstericiler bir alışveriş merkezini işgal etti, metro istasyonlarında tahribata neden oldu.

DIŞ HABERLER SERVİSİ

 

Dört aydır hükümet karşıtı protestoların sürdüğü Hong Kong’da dün, grilim yeniden arttı. Göstericiler bir metro istasyonunda çevreye saldırdı, bir alışveriş merkezini bastı, Çim bayrağını çiğnedi.

Sha Tin bölgesindeki bir alışveriş merkezinde toplanan binlerce kişi, protestolarına önce, origami kağıdından kuş yaparak başladı. Barışçıl başlayan gösteri, yere atılan Çin bayrağının çiğnenerek çöpe atılmasıyla devam etti. Göstericilerden bir grup, Sha Tin metro istasyonuna yönelerek kamera, geçiş sistemi ve sensörlere çekiçlerle zarar verdi. Polisin müdahale etmesiyle istasyondan ayrılan protestocular, alışveriş merkezi yakınındaki bir sokakta kurdukları barikatı ateşe verdi. Alışveriş merkezinin katlarında ve meydanında toplanan binlerce gösterici ise, hükümet karşıtı sloganlar attı. Polis, göz yaşartıcı gazla protestoculara müdahale ederken, alışveriş merkezinin girişiyle bağlantılı metro istasyonunu kapatarak çevresinde önlem aldı.

Göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşandığı, göz yaşartıcı gazdan pek çok kişinin etkilendiği kaydedildi. Öte yandan havalimanına doğru yönelen bir grup protestocunun polis önlemleriyle engellendiği ve havalimanına giden toplu taşıma seferlerinin durdurulduğu aktarıldı. Bölgede hükümet karşıtları, daha önce havalimanını ele geçirmişti.

İçeriği değişti

Hong Kong Özel İdari Bölgesi, 1 Ekim Çin Ulusal Bayramı’nda geleneksel havai fişek gösterisinin “kamu güvenliği dikkate alınarak” iptal edildiğini açıklamıştı.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki protestoların hedefindeki iade tasarısı, protestolar üzerine Temmuz’da tamamen çekilmişti. “Tasarı öldü” açıklamasına rağmen devam eden gösterilerin ardından Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, 4 Eylül’de tasarının geri çekileceğini belirtmişti.

Protestocular, tasarının geri çekilmesinin yanı sıra eylemcilere yönelik polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulması, tutuklanan protestoculara af çıkarılması, protestoların “ayaklanma” olarak adlandırılmasına son verilmesi ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.

Protestolar, zaman zaman göstericiler ile polis ya da karşıt görüşlü göstericiler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Çin yönetimi ise, olayların tasarıyla ilgili olmadığını, çığırından çıkmaya başlayan eylemlerin dışarıdan destek aldığını savunuyor.

Diğer Haberler

  1. 7 katlı bina bir anda yerle bir oldu!
  2. Fransa DEAŞ mensuplarının Irak'ta yargılanmasını istiyor
  3. Avrupa’da hava kirliliği 400 bin erken ölüme neden oldu
  4. Terör örgütü PKK, Avrupa'yı terörize etmeye devam ediyor
  5. Rusya'da 39 terörist saldırı önlendi
  6. Katalonya’da protestolar devam ediyor: 3 gözaltı
  7. Boş evin bahçesine yazdığı 'SOS' mesajıyla üç gün sonra kurtarıldı
  8. Meksika'da silahlı çatışma
  9. Bangladeş, Myanmar'a 105 bin Arakanlı Müslüman'ın adını gönderdi
  10. Macron'a 'Müslüman kadına yapılan saldırıyı kınama' çağrısı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.