SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Macaristan: AB'nin şantajına boyun eğmeyeceğiz

Üyesi olduğu uluslararası örgütle yıllardır çatışan Başbakan Orban, Avrupa Parlamentosu'ndaki yaptırım oylaması öncesinde rest çekti. Kritik oylamadan çıkacak karar, Macaristan'ın AB kurumlarındaki söz hakkının kaldırılmasına yol açabilir.

Milliyet Haber

Avrupa Parlamentosu'nun Macaristan hakkında oylayacağı yaptırımlar hakkında parlamento üyelerine salı günü konuşma yapan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB'nin şantajına boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Çarşamba günü yapılacak oylamada yaptırımların geçebilmesi için meclis üyelerinin üçte ikisinin bu yönde oyu gerekiyor. Eğer karar meclisten geçerse Macaristan'ın AB kurumlarındaki söz hakkının kaldırılması mümkün olabilecek.

Daha önce sadece Polonya'ya karşı uygulanan yaptırımlar, AB antlaşması olarak da adlandırılan Maastricht Antlaşması'nın 7. maddesinde yer alıyor.

7. madde hangi şartlarda uygulanabiliyor?

Maastricht Antlaşması'nın 7. maddesi, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden bir tanesinin birliğin temel ilkelerine uymaması durumunda devreye sokulabiliyor.

Antlaşmanın 2. maddesinde "insan onuruna saygı, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve azınlıklara mensup kişilerin hakları da dahil olmak üzere insan haklarına saygı" olarak sıralandırılan değerlerin çiğnenebileceği yönünde açık bir risk olması durumunda yaptırımlar devreye sokuluyor.

Avrupa Birliği Parlamentosu veya Avrupa Komisyonu tarafından başlatılabilen süreç sonrasında Avrupa Birliği Konseyi'nde de oylama yapılıyor. Eğer Konsey'de oy kullanan ülkelerin 5'te 4'ü yaptırım kararı verirse, söz konusu ülkenin Birlik içerisindeki hakları ve yetkileri elinden alınabiliyor.

Macaristan - AB arasındaki gerginlikler

Macaristan'da 2010'dan beri iktidarda olan sağ Fidezs partisi lideri Viktor Orban, ülkedeki yargı, basın ve sivil toplum kuruluşları üzerinde baskı kurarak, muhalif sesleri bastırmaya çalışmakla suçlanıyor. Ülke ayrıca sığınmacılara karşı uyguladığı kötü muamele, ve sığınmacıları kabul etmeme politikasıyla da gündeme geliyor.

Orban, 2015'ten beri ülkelerine gelmeye çalışan sığınmacıları kabul etmedikleri için Avrupa Parlametosu'nun intikam almak istediğini ancak "şantajlara" boyun eğmeyeceklerini söyledi. Strasbourg'da parlamento üyelerine konuşan Orban, "Macaristan sınırlarını korumaya, yasa dışı göçleri durdurmaya ve kendi haklarını savunmaya devam edecektir - gerekirse size karşı da." şeklinde konuştu. Orban'ın konuşması, Avrupa Birliği karşıtı ve aşırı sağ milletvekilleri tarafından alkışla karşılandı.

Daha önce Müslüman sığınmacıların Avrupa'daki Hristiyan medeniyetine karşı bir tehdit olduğunu dile getiren Orban, nisan ayında ülkesinde yapılan seçimlerde büyük bir destekle yeniden seçilmişti.

Kaynak: Euronews

Diğer Haberler

  1. Son dakika | Düğünde patlama! Ülke şokta, çok sayıda ölü var...
  2. Jean-Claude Juncker ameliyat olacak
  3. Suudi Arabistan'ı açık açık tehdit ettiler!
  4. Türkiye'den BM'ye Keşmir çağrısı
  5. Suudi Arabistan'ı şoke eden saldırı
  6. Hong Kong'da karşılıklı protestolar
  7. Çekilmeye başladılar
  8. Almanya eski istihbarat başkanı partisinden ihraç edilebilir
  9. Çavuşoğlu'ndan Libya çağrısı
  10. Son dakika... Sudan'da beklenen imzalar atıldı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.