SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Mars'ta yaşam izi... Gök taşında tespit edildi

Macar bilim insanları Mars’tan koparak Dünya’ya düşen gök taşını inceledi ve Kızıl Gezegen’de mikrobik ölçüde yaşam izlerine rastladı

Milliyet Haber

Doku izi bulundu

Macaristan Bilim ve Astronomi Araştırma Merkezi’nde “ALH-77005” adlı gök taşını inceleyen bilim insanları, Mars’ta yaşama dair bazı bulgulara rastladıklarını açıkladı. Söz konusu gök taşı üzerinde biyolojik izlerin bulunduğunu ifade eden araştırmacılar, bu verilerin yaşayan bir organizmanın izleri olduğunu belirtti. Open Astronomy dergisinde yayımlanan araştırma için Macar bilim insanları kızıl ötesi teknolojiyle çalışan bir mikroskop kullandı. Özel lensler sayesinde Mars’ta yaşayan mikropların ve diğer mikro-organizmaların gök taşı üzerinde bazı doku izleri bıraktığı kaydedildi.

Demir pası yiyorlar

Araştırmacılar bunun yanında gök taşı içerisinde bulunan mineral ve diğer maddeler üzerinde de izotop testi yaptı. Çalışmalar sonunda bulunan mikroskobik liflerin, daha önce Mars’ta yaşamış bakterilerin varlığına işaret ettiği ifade edildi. Bu bakterilerin demir pası yiyerek hayatta kaldığı belirtildi. 1996’da NASA’da görevli Amerikalı bilim insanları Mars’tan gelen ALH 84001 adlı gök taşı üzerinde yaptığı araştırmada benzer sonuçlara rastlamıştı. O dönemde incelenen gök taşının dört milyar yıl önce oluştuğu ve Dünya’ya da 13 bin sene önce düştüğü açıklanmıştı. NASA’nın incelediği gök taşı 1977-78’de Kuzey Kutbu’ndaki bir araştırmada bulunmuştu.

Diğer Haberler

  1. İsrail, Gazze’yi bombaladı: 3 ölü,1 yaralı
  2. Afganistan’da düğünde intihar saldırısı!
  3. Kazakistan’da bir kadın 3 ayda 2 kez doğum yaptı!
  4. Küçük Kadınlar’ın büyük cazibesi
  5. Danimarka Başbakanı ‘Pride’ kutlamasında
  6. Husilerden ‘en büyük’ saldırı!
  7. ABD'den Sudan'daki Anayasal Bildiri anlaşmasına övgü
  8. Arjantin'de ülkeyi sarsan istifa!
  9. İsrail'den Gazze'ye saldırı
  10. Son dakika | Düğünde patlama! Ülke şokta, çok sayıda ölü var...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.