SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Mimarlık yarışması

Fransa’nın başkenti Paris’te çıkan büyük yangın, 850 yıllık gotik mimari ürünü Notre Dame Katedrali’nin çatısının büyük kısmının ve çan kulesinin çökmesine neden olmuştu. Paris’in simgelerinden Notre Dame Katedrali’nin büyük yangın sonrasında yeniden inşası için dünyanın dört bir yanından yardım aktı.

Milliyet Haber

Yardım kampanyaları sürerken, Fransız havayolu Air France’tan da bir adım geldi. Şirket, onarım çalışmalarında görev alacak kişilere ücretsiz ulaşım sağlayacaklarını duyurdu.

Uluslararası yarışma

Fransa Başbakanı Edouard Phlippe, katedralin kubbesinin onarımı ve yenilenmesi için uluslararası bir mimarlık yarışması düzenleneceğini duyurdu. Phillippe, yarışmanın “Notre Dame’a zamanımızın teknik ve zorluklarına uyum sağlamış bir kule” sağlamayı amaçladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron uzmanların aksine katedralin yenilenmesinin 5 yıl içinde tamamlanacağını ve eskisinden daha güzel olacağını söylemişti.

1 milyar $’lık bağış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macro’nun “ulusal miras için fon oluşturma” görevine atadığı Stephane Bern, pazartesi gecesi çıkan yangında büyük hasar gören Norte Dame Katedrali’nin yenilenmesi için 995 milyon dolar bağış yapıldığını açıkladı. Yapılan bağışların büyük bir kısmı yerel ve ABD’li şirketlerden gelirken, dünya çapında bireysel bağışların da olduğu duyuruldu.

Diğer Haberler

  1. İsrail, Gazze’yi bombaladı: 3 ölü,1 yaralı
  2. Afganistan’da düğünde intihar saldırısı!
  3. Kazakistan’da bir kadın 3 ayda 2 kez doğum yaptı!
  4. Küçük Kadınlar’ın büyük cazibesi
  5. Danimarka Başbakanı ‘Pride’ kutlamasında
  6. Husilerden ‘en büyük’ saldırı!
  7. ABD'den Sudan'daki Anayasal Bildiri anlaşmasına övgü
  8. Arjantin'de ülkeyi sarsan istifa!
  9. İsrail'den Gazze'ye saldırı
  10. Son dakika | Düğünde patlama! Ülke şokta, çok sayıda ölü var...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.