SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Son dakika... Avrupa Birliği sınırlarına ek 10 muhafız gönderilecek

Birliğin durumuyla ilgili AP'deki son konuşmasını yapan AB Komisyonu Başkanı Juncker, 10 bin muhafızın 2020'ye dek sınırlara yerleştirileceğini açıkladı.

Milliyet Haber

Gelecek yıl görev süresi dolacak olan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, birliğin durumu ve geleceği hakkında son konuşmasını bugün yaptı. Juncker, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sınırlarına 2020'ye kadar ek 10 bin muhafızı görevlendirileceğini duyurdu.

Strasburg'taki Avrupa Parlamentosu'nda parlamento üyelerine hitap eden AB Komisyonu Başkanı'na göre, söz konusu adım 'AB'nin militaristleştiği' anlamına gelmiyor.

AB üyesi ülkelerin göç konusunda kendi egemenliği ve başka ülkelerle dayanışma gerekliliği arasındaki dengeyi hâlâ tutturamadığını söyleyen Juncker, "Geçici çözümler yeterli değil, dayanışma içinde ve daha organize olmalıyız" diye de ekledi.

'Sınırlar kalksın' çağrısı

Popülizm, göç, savunma gibi konular, Juncker'in konuşmasının merkezindeydi.

Avrupa'da iç sınırlar olmasına karşı olduğunu belirten Juncker, "sınırların aynen kalması, AB için kabul edilemez bir geri adım olarak görülmeli" diye konuştu.

AB'yi "barışın garantörü" olarak niteleyen Juncker, yükselen milliyetçilik dalgasına ilişkinse "Birlik'in imajını lekelemeyelim. Başkalarını hedef almayan türden bir vatanseverliği benimseyelim" mesajını verdi.

Üye ülkelere savunma alanında da daha bağımsız olmaları çağrısı yapan Juncker, üye devletlerin daha önceki uluslararası anlaşmaları ise hafife almamaları gerektiğini vurguladı.

Göç, 2014 yılından bu yana Avrupa Komisyonu'nun başlıca gündem maddelerinden.

İtalya, Avusturya, Macaristan, Polonya ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinde gerçekleşen seçimlerde de, göçmen karşıtı kampanya yürüten popülist partilerin oy oranında yükseliş gözlemleniyor.

Juncker de, "Komisyon hukukun üstünlüğüne yönelik her türlü saldırıya direnç gösterecektir" diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu, bu konuşmanın hemen ardından bu ülkelerin bazılarında demokratik değerlerin ihlal edildiği yönündeki iddialarla ilgii disiplin süreçlerini başlatacak.

Komisyon, hukukun üstünlüğü ilkesini zorladığı öne sürülen yeni reformları nedeniyle Polonya hakkındaki disiplin süreçleri başladı bile.

İngiltere'ye 'Brexit sonrası aynı ayrıcalıkları beklemeyin' uyarısı

Juncker, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış (AB) sürecine de (Brexit) konuşmasında büyük yer ayırdı.

İngiltere Başbakanı'na Brüksel ile Brexit müzakereleri anlaşmayla sonuçlanmadığı takdirde, bunun Komisyon'un suçu olmadığını dile getirdi.

"İngiltere'nin Birlik'ten çıkma kararına, halen bizde derin bir üzüntü yaratıyor olsa da , saygı duyuyoruz. Ancak İngiliz hükümeti anlamalı ki, Birlik'ten ayrılan bir ülke üye devletlerle aynı imtiyazlara sahip olamaz."

Kaynak: BBC Türkçe

Diğer Haberler

  1. Avrupa günlerdir bunu konuşuyor! 19 günlük bekleyiş sona erdi
  2. Trump'tan flaş açıklama: Gözyaşlarına kanmıyorum
  3. 4 gün sonra başlıyor! 13 bin 200 polis görev alacak
  4. Çin'de bir ilk! Bu kedi çok başka
  5. Trump'ın 10.torunu dünyaya geldi
  6. 'Trump'ın 4 yıl daha dünyayı rahatsız etme ihtimali çok yüksek'
  7. İtalya Başbakanı Conte'den istifa kararı
  8. Rusya'dan "İdlib" açıklaması!
  9. AB'den İngiltere'ye Brexit tepkisi
  10. Bir annenin yardım çığlığı: Ağaç altlarında kızımın ölüsünü arıyorum

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.