SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Son dakika... Trump: ABD savaşa hazır

İran'a yönelik bir askeri seçeneğin sorulduğu Amerikan başkanı, "Daima hazırız" yanıtını verdi. Washington yönetimi, İran Merkez Bankası'nı da yaptırım listesine aldı.

milliyet.com.tr

ABD Başkanı Donald Trump'a, İran'a muhtemel bir askeri müdahale için yeşil ışık yaktı. Bir askeri seçeneğin masada olup olmadığı sorulan Trump, "ABD daima hazırdır" yanıtını verdi.

ABD lideri, ilkbaharda Basra Körfezi'ne uçak gemisi USS Abraham Lincoln'ü gönderdi ve ilerleyen günlerde Amerikan insansız hava aracının düşürülmesinden sonra verdiği saldırı emrini 10 dakika kala iptal ettiğini duyurdu.

ABD'nin Ortadoğu'daki bir numaralı müttefiki Suudi Arabistan ile İran'ın desteklediği Husiler, iç savaş ülkesi Yemen'de yıllardır çarpışıyor. Geçtiğimiz hafta sonu Suudilerin en büyük iki petrol rafinerisinin dronelar tarafından bombalanması, bölgedeki gerilimi bir kez daha zirveye çıkardı. Beklendiği gibi, Washington ve Riyad yönetimleri doğrudan İran'ı suçluyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, saldırıya verilecek yanıtı görüşmek üzere apar topar Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret etti.

Trump bugün yaptığı açıklamada ayrıca İran Merkez Bankası'nın da yaptırım listesine eklendiğini söyledi. ABD Başkanı, "Bunlar, bir ülkeye bugüne kadar uygulanan en büyük yaptırımlar" dedi.

Diğer Haberler

  1. ABD'nin Irak yönünden gelen konvoyu Suriye'de görüntülendi
  2. Vegan aktivistlerin eylemi yüzünden 'tavşanlar felç oluyor'
  3. Son dakika... Trump'tan yeni açıklama
  4. Dünyanın en uzun bayrağı Keşmir için açıldı
  5. Dünyanın en uzun ticari uçuşunun deneme seferi başarıyla tamamlanmadı
  6. Afganistan'da seçim sonuçları bir hafta sonra açıklanacak
  7. Üç yaşındaki çocuğun mucize kurtuluşu!
  8. Pakistan Keşmir'de Hint ateşine karşılık verdi: 16 ölü
  9. Nijerya'da rehabilitasyon merkezinden 147 kişi kurtarıldı
  10. Lübnan’da 4 bakan istifa etti

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.