SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Sri Lanka neden önemli?

Sri Lanka’da yaşanan terör saldırıları tüm dünyada tepki ve üzüntüyle karşılanırken, gözlerin uluslararası arenada fazla söz edilmeyen bir ülke olan Sri Lanka’ya çevrilmesine neden oldu.

Can Çırnaz - Analiz

Hindistan’ın güneyinde bulunan Sri Lanka’nın en önemli varlığı stratejik konumu. Hint Okyanusu, Umman Denizi ve Bengal Körfezi’nin buluştuğu noktada yer alan Sri Lanka, özellikle son dönemde Hindistan ve Çin arasındaki rekabet nedeniyle kendinden söz ettiriyordu.

Dünyanın en büyük iki gücü olma yolunda ilerleyen Çin ve Hindistan’ın bölgedeki üstünlük mücadelesi, Çin’in Sri Lanka ile yakınlaşmasına neden oldu. İç savaş esnasında ve savaşın sona ermesinin ardından paraya ihtiyacı olan Sri Lanka hükümeti, Çin’in ülkeye stratejik konumda deniz üssü inşa etmesine izin verdi.

Çin’e büyük miktarda borcu olan ülkede hükümet değişse de mali durum nedeniyle Çin ile ilişkilerin devam etmesi bekleniyor. Sri Lanka’nın dışında Pakistan ve Bangladeş’le de ekonomik ve askeri ilişkilerini ilerleten Çin, en büyük rakibi Hindistan’ın çevresinde böylece bir çember oluşturdu. Bu nedenle Sri Lanka’nın hem Hindistan hem de Çin için büyük önemi bulunuyor.

Diğer Haberler

  1. Trump yönetiminden skandal adım! Süresiz gözaltı getirecekler
  2. Ölen sahibinden 15 dakika sonra öldü!
  3. Ruhani açık açık tehdit etti: Deniz yolları güvende olmaz!
  4. Kriz çıkaracak gelişme! ABD'ye ait İHA'yı düşürdüler
  5. Son dakika: Rus uçakları hastaneyi vurdu!
  6. Yanan alan azaldı
  7. Çatıya koydular, şehir sakinlerinin kabusu oldu
  8. Felakette eğlendiler
  9. 'Hatıra' diye 40 kilo kum alan çifte hapis şoku!
  10. Onlar birer ‘FANİCO’

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.