SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

‘Topraklar, maden kurbanı’

İzmir’in Dikili İlçesi’nde, Dikili Emek ve Demokrasi Platformu tarafından “Doğamıza Sahip Çıkıyoruz” adıyla çevre paneli düzenlendi.

Milliyet Haber

İzmir’in Dikili İlçesi’nde, Dikili Emek ve Demokrasi Platformu tarafından “Doğamıza Sahip Çıkıyoruz” adıyla çevre paneli düzenlendi. Dikili Belediye Başkanı Adil KırgözÜn de izlediği panele EGEÇEP adına çevre avukatı Arif Ali Cangı ve Bergama Çevre Platformu Başkanı Erol Engel konuşmacı olarak katıldı. Bergama ilçe merkezine 20, Dikili ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan Çukuralan Altın Madeni’ne ilişkin ÇED olumlu kararının Danıştay tarafından iptal edilmesi ve bölgesel çevre sorunları konuşuldu.
Sadece altın madeni değil, taş ocaklarında çevre ve canlı yaşamı için büyük tehlike yarattığını belirten Engel, “Maden sahası yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta yer alan ve Balıkesir Belediyesi tarafından içme suyu amacıyla kullanılan Madra Barajı’nın göl alanında bulunuyor. Ayrıca madenin atık sularının deşarj edileceği Çökek Deresi, yaklaşık 5 kilometre güneyde bulunan günde yüzlerce vatandaşın ziyaret ettiği kültür ve tabiat varlığı Nebiler Şelalesine dökülüyor. Bu sağlık için büyük tehdit demek” diye konuştu.
EGEÇEP çevre avukatı Cangı ise madenin kapasite artırımına değinip Danıştay’ın verdiği kararı eleştirdi, “Kozak Yaylası’nın ekosisteminin bozulması, tüm bölgeyi etkiler” dedi.

Diğer Haberler

  1. Günbatımı Ada’da izlenir
  2. Çevre dostları seferber oldu
  3. ‘Beyaz Cennet’ büyülüyor
  4. Akhisarspor’dan iki bölgeye müjde
  5. Sahipsiz dostları için yuva aradılar
  6. Horoz, Halberg’e kanca attı
  7. Mesaiye sosyal medyada başlıyor
  8. ‘Karşıyakalı olmak ayrıcalık’
  9. 130 boğa, arenada kozlarını paylaştı
  10. Göztepeli Gassama yıldızını parlattı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.