SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

AB, 6 milyar euronun 2,35 milyar avrosunu gönderdi

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki Suriyelileri desteklemek için taahhüt ettiği 6 milyar euroluk desteğin ancak 2,35 milyar euroluk kısmını aktardı.

AA

 

AB Komisyonu, Türkiye'deki Suriyelilerin desteklenmesine yönelik mali yardım programına (FRIT) ilişkin açıklama yayınladı.

Açıklamada, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları desteklemek için kurulan fona sağlık, sosyo ekonomik destek ve belediye altyapısı gibi alanlara harcanmak üzere 1,41 milyar euroluk kaynağın tahsis edildiği bildirildi.

Türkiye'deki sığınmacıları desteklemek için 2016 yılında kurulan toplam 6 milyar euroluk fona şimdiye kadar 5,6 milyar euro tahsis edildiğine dikkat çekilen açıklamada, fon kapsamında 3,5 milyar euroluk sözleşme imzalandığı ve projelere 2,35 milyar euroluk ödeme gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, fon kapsamında 80'in üzerinde projenin gerçekleştirildiği kaydedildi.

Süreç

AB, 29 Kasım 2015'te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye'deki Suriyeliler için 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart'taki zirvede ise 3 milyar euroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Fonların, Türkiye'deki Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Dünyada en fazla sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, AB'nin Türkiye'deki Suriyelilere yönelik mali yardımını yeterince hızlı aktarmamakla itham ediyor.

Diğer Haberler

  1. Bundesbank’tan "resesyon" uyarısı
  2. Dünyada yaklaşık 132 milyon kişi yardıma muhtaç durumda
  3. Hazine yarın iki ihale düzenleyecek
  4. Anlaşmasız ayrılığın İskoçya’ya yıllık maliyeti 14 milyar sterlin
  5. Borsa günün ilk yarısında yükseldi
  6. Euro Bölgesi’nde cari fazla daraldı
  7. Sabiha Gökçen’i bayram tatili boyunca 1 milyondan fazla yolcu kullandı
  8. Rusya'ya en borçlu ülkeler Belarus, Ukrayna ve Venezuela
  9. FİSKOBİRLİK fındık alım sezonunu açtı
  10. Barajlardaki su ürünlerinden ekonomiye yıllık 940 milyon lira katkı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.