SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Direkt Turizm Hamlesi ‘Türkiye’yi uçuracak’

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nda THY’nin de yer aldığını, bunun ilgili bir çalışma hazırladıklarını, ülkenin bu konudaki kararlılığına, duruşuna destek verecek kuruluşların başında geldiklerini belirtti.

Ekonomi Servisi

THY’nin Yeşilköy’deki Genel Müdürlük binasında, 2019’dan itibaren Türkiye’nin gözde turizm merkezleri Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum-Milas havalimanlarından yurt dışında 11 ülkedeki 34 noktaya toplam 67 frekans ile tarifeli sefer düzenlenmesini kapsayan ‘Direkt Turizm Hamlesi’ protokolü imza töreni yapıldı.

THY’nin şartları ve yatırımcılarla ilişkiler çerçevesinde dikkatli bir şekilde bu alanda destek sunacaklarını ifade eden Aycı, şunları söyledi:

“Bizim, ülkemizin en önemli hususlarında, ülkemizden ayrı bir konumda pozisyon almamız asla beklenemez. Milli bayrak taşıyıcının olması gereken yerde, olması gereken konumda her zaman durduğuna bugüne kadar nasıl şahit olunduysa, şimdi de öyle olacak.

Detayları çalışmamız tamamlanınca kamuoyu ile paylaşırız. Şu anda detaylarını tam olarak bitirmedik ama bizim bir taslağımız var. Hazırlık taslağımızın arkadaşlarımız tarafından çalışmaları yapıldı. Son rötuşlarını yapıp, onu son haline getireceğiz. Bu anlamıyla da THY de buradaki enflasyonla mücadele kapsamında, ülkemizin duruşuna, politikalarına yine hizmet vermeye devam edecektir ama bizim aynı zamanda küresel operasyon yapan, küresel oyuncu tarafımız da var.

O tarafımızla çelişmeden, dengeleyerek yönetmek gibi de bir yönetimde incelik göstermemiz gerekiyor.”

Yeni hatlar...

İşbirliği kapsamında Türk Hava Yolları 2019 yılı planlaması çerçevesinde; Antalya Havalimanı’ndan 13 destinasyona 50, Milas- Bodrum Havalimanı’ndan 4 destinasyona 5, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan 5 destinasyona 9, Dalaman Havalimanı’ndan 2 destinasyona 3 frekans olmak üzere toplam 34 noktaya 67 frekans tarifeli yurt dışı seferi icra etmeyi planlıyor.

Bu ülkeler ve sefer sayıları ise İngiltere (8), Almanya (14), Rusya (14), Azerbaycan (7), Suudi Arabistan (3), Kuveyt (4), Ürdün (4), Ukrayna (1), Cezayir (3), İsrail (5), Lübnan (4) olarak açıklandı.

Nitelikli turist ‘busIness’ istiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Turizm açısından bizde en önemli konu nitelikli turist. Nitelikli turist öncelikli olarak tarifeli seferlerle ve Business Classla gitmek istiyor” dedi. Ersoy, “2019 Nisan ayı itibariyle 13 hatta 67 frekansta Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir havalimanlarına önümüzdeki sezondan itibaren Türk Hava Yolları bussines uçuşları başlıyor. 5 yıl içinde 67 olan frekans sayımız 143’e çıkacak. Bu sayıyı arttırarak devam edeceğiz. Biz de bu noktada Türk Hava Yolları’na uçtuğu frekanslarda ciddi tanıtım desteği vereceğiz. Çünkü önemli olan bu hatlar açmak değil, bu hatları dolu ve kârlı bir şekilde uçmasını sağlamak. O yüzden biz de Bakanlığımız olarak bu seferlere ciddi tanıtım desteği vereceğiz. İhtiyatlı olarak belirlediğimiz 143 frekans sayısını biz misli ile artırmak istiyoruz” diye konuştu.

İlker Aycı, THY’nin Ağustos’ta yüzde 85.6 ile şirket tarihinin en büyük doluluk oranını yakaladığını, ilk sekiz aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13’lük yolcu artışı sağladıklarını bildirdi.

TARİHİ REKOR

İlker Aycı, THY’nin Ağustos’ta yüzde 85.6 ile şirket tarihinin en büyük doluluk oranını yakaladığını, ilk sekiz aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13’lük yolcu artışı sağladıklarını bildirdi.

Diğer Haberler

  1. Avrupa borsalarında 'İtalya' etkisi
  2. Bankacılık sektörünün kredi hacmi azaldı
  3. Hazine 2,9 milyar lira borçlandı
  4. Son dakika: Selde zarar gören Eminönü esnafına kredi müjdesi
  5. Alman Bayer, hayvan sağlığı birimini ABD'li Elanco'ya satıyor
  6. Öğrenciler o bölüme akın etti!
  7. Moldova TürkAkım'dan gaz almak istiyor
  8. Borsa günün ilk yarısında yükseldi
  9. Yabancılara konut satışı 7 ayda 24 bini geçti
  10. Yabancı yatırımcının Türkiye ilgisi

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.