SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Hisarcıkoğlu: Milletlerin gücü girişimci gücüyle ölçülüyor

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıkoğlu, "Dünyada milletlerin gücü toplarıyla tüfekleriyle değil, girişimci gücüyle ölçülüyor" dedi.

DHA

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) 2019- 2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Burada öğrencilere girişimcilik konusunda tavsiyede bulunan Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin olmadığı yerde rekabet ve kalitenin olmayacağını söyledi. Ülkelerin girişimci ithal ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Dünyada milletlerin gücü toplarıyla tüfekleriyle değil, girişimci gücüyle ölçülüyor. Girişimci insanı herkes tepsinin üstünde gezdiriyor. Barış Pınarı Harekatı'nda bunu gördük, ekonomik güce ihtiyaç var. O bombayı yapmak için bir Türk girişimcisine ihtiyaç var. Türkiye'de her bir girişimci yanında 10 kişiye istihdam sağlıyor. 1 milyon 500 bin üyemiz var. Toplam 15 milyon istihdam demektir. Her yıl bir milyon kişiye iş bulacaksınız. Çünkü nüfusa katılım var. Girişimcilik onun için olmazsa olmazdır. '1 kişiye 10 istihdam' diyoruz. Sayımızı arttırmamız lazım. Bugün evlerimizde huzurla yatmak istiyorsak, bunu yapmalıyız" dedi.

'KARAMSARLIĞA YER YOK'

Hisarcıkoğlu, girişimcinin özelliğinin risk alabilmek olduğunu belirterek, "Risk almanız lazım. Başarının en önemli anahtarından birisi pes etmemekten geçiyor. Başarılı insanların en önemli özelliği pes etmemelidir. Bu özelliğe sahip insanlar, düştüğü gibi kalkarlar. Kaybetmekten korkmayın. Kimseden destek beklemeye gerek yok. Yaptığınız her işte vicdanlı ve adaletli olun. Ben ülkemin geleceğinden umutluyum. Karamsarlığa yer yok. Birbirimizi siyasi fikrinden dolayı ötekileştirmeyin" diye konuştu.

Konuşmasının ardından üniversite tarafından fahri doktora verilen Hisarcıklıoğlu'na cübbesini Rektör Mustafa Çalış giydirdi.

Diğer Haberler

  1. Türkiye'nin makine ihracatında bu yıl yüzde 10 artış bekleniyor
  2. Silvan Barajı 2021'de su tutacak hale getirilecek
  3. Moody's, Avrupa bankalarının görünümünü "negatife" çevirdi
  4. Çinliler daha çok Türk ürünü yiyecek
  5. Kocaeli'den AB'ye 9,4 milyar dolarlık ihracat
  6. Türkiye'de 10 ayda 11 bine yakın yabancı şirket kuruldu
  7. Havalimanlarında 2020 otopark ücretleri belli oldu
  8. Piyasaların gözü Lagarde'ın ilk toplantısında sergileyeceği iletişimde
  9. Küçük işletmeler ve girişimcilere ihracatın püf noktaları anlatılacak
  10. Aramco hissesi Suudi borsası Tadawul'da işlem görmeye başladı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.