SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti

Merkez Bankası, kredi büyümesi yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olan bankalar için Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu ve 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler hariç tüm vade dilimlerinde yüzde 2 olarak uygulanacağını bildirdi.

Milliyet Haber

Merkez Bankası, diğer bankalar için zorunlu karşılık oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadığını bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda zorunlu karşılık oranı ve zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema uygulamalarında değişikliğe gidilmiştir. Yürürlüğe girecek değişiklikler ile Türk lirası zorunlu karşılık oranları ve Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenecek faiz/nema oranı, bankaların dövize endeksli kredileri ile bankalara kullandırılan krediler hariç Türk lirası cinsi standart nitelikli ve yakın izlemedeki nakdi kredileri toplamının yıllık büyüme oranları ile ilişkilendirilmiştir.

Buna göre, kredi büyümesi yüzde 10 ile yüzde 20 arasında (referans değerler) olan bankalar için Türk lirası zorunlu karşılık oranları, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) ve 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu dâhil) hariç tüm vade dilimlerinde yüzde 2 olarak uygulanacaktır. Diğer bankalar için zorunlu karşılık oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Ayrıca, mevcut durumda Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan yüzde 13 faiz/nema oranı, kredi büyümesi referans değerler arasında gerçekleşen bankalar için yüzde 15, diğer bankalar için yüzde 5 olarak dikkate alınacaktır. Yeni yöntemle kredi büyüme oranları her zorunlu karşılık döneminde
hesaplanacak, büyüme oranları referans değerler arasında kalan bankalar takip eden üç ay boyunca (6 tesis dönemi) ilgili zorunlu karşılık oranları ve faiz/nema oranlarına tabi olacaktır.

Yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5,4 milyar TL ve 2,9 milyar ABD doları karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi beklenmektedir."

Diğer Haberler

  1. Motorin ve benzine zam
  2. BDDK’dan açıklama
  3. İşte piyasalarda son durum!
  4. Avrupa Parlamentosu Lagarde’ın ECB başkanlığını onayladı
  5. Hazine 3,8 milyar lira borçlandı
  6. Konut fiyat endeksi açıklandı
  7. Altay tankı için çarklar dönmeye başladı
  8. Borsa günün ilk yarısında geriledi
  9. Bakan Dönmez'den İran açıklaması: Büyük önem arz ediyor
  10. Bakan Varank, TEKNOFEST İstanbul'da

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.