SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

‘Otomotivde ÖTV-KDV indirimi uzatılsın’

Otomotiv Sanayii Derneği’nin Başkanı Haydar Yenigün, otomotiv ana sanayine yeni yatırımların gelmesi için iç pazarın güçlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, ÖTV ve KDV indirimi gibi iç talebi artırıcı önlemlerin yıl sonuna kadar uzatılmasını istedi.

EKONOMİ SERVİSİ

Kur ve kredi faizlerindeki sert yükselişle birlikte geçen yıl Nisan ayında bu yana daralan yurtiçi araç pazarında küçülme, Kasım ayından bu yana yürürlükte olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indirimleri sayesinde hız kaybetti. Ancak vergi indirimlerine rağmen iç pazarın yılın ilk beş ayında yüzde 50 daraldı.

Yenigün, Türkiye’nin ana ihracat sektörlerinden olan otomotiv ana sanayinde üretimin yüzde 86’sının ihraç edildiğine dikkat çekerek, “İhracat ile iç pazara üretimin bir dengesi olması risk yönetimi açısından önem taşıyor. Sadece ihraca dayalı bir üretim modeli sanayimizi daha kırılgan hale getiriyor” dedi.

‘İstikrar sürmeli’

Yenigün, iç pazarın güçlenmesi için bu ay sonunda süresi dolacak vergi indirimi ve diğer talep artırıcı önlemlerin süresinin yıl sonuna kadar uzatılmasını isteyerek, “Uzun vadede ise iç pazarın geçmişte ulaştığı 1 milyon adet seviyesine ulaşması ve istikrarının sürdürülmesi için yeni politikaların geliştirilmesi gerektiği görülüyor” dedi.

Diğer Haberler

  1. Volvo, yarım milyon aracını geri çağırdı
  2. Sanayi kentinde dev atak! Günde 1561 araç...
  3. Yerli tatilcilerin tercihi değişti!
  4. Son dakika: On binlerce aracı geri çağırdı!
  5. Fiyatına rağmen ilgi görüyor! Kapış kapış gidiyor
  6. Yaşar’dan İstanbul’a yeni lojistik merkezi
  7. Bayram alışverişinde sahte paraya dikkat!
  8. ING’lilere tüm ATM’ler ücretsiz
  9. Ogilvy İstanbul, Wanda Digital’i bünyesine kattı
  10. Four Seasons’ın en iyi 10’undan biri...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.