SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Sofralık üzümde kesim ve ihraç tarihleri belli oldu

Ege Bölgesi'nin önemli ihraç ürünlerinden olan "Superior Seedless" çeşidi sofralık üzümün kesimine 19 Temmuz, ihracatına ise 20 Temmuz'da başlanacağı açıklandı.

AA

Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Sultani cinsi üzüme göre 15 gün daha önce olgunlaşan söz konusu çeşidin kesim ve ihraç tarihinin belirlenmesi için yürütülen çalışma tamamlandı.

Hasat ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu tarafından Manisa'nın Alaşehir, Salihli, Sarıgöl ilçeleri ve Denizli'nin Buldan ilçesinde muhtelif bağlarda yapılan incelemeler ve alınan numunelerin Manisa Bağcılık ve Araştırma İstasyon Müdürlüğü Laboratuvarında yapılan analizleri sonucunda, "Superior Seedless" çeşidi sofralık üzümlerin, 19 Temmuz'dan itibaren kesimine, 20 Temmuz'dan itibaren de ihracatına izin verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2019 yılında yaş üzüm ihracatında daha başarılı bir sezon beklediklerini, hedeflerinin 200 milyon dolarlık ihracat olduğunu kaydetti.

Geçen yıl yaş üzüm ihracatında 75 milyon dolarlık tutarla Sultani üzümün aslan payını aldığını dile getiren Uçak, "Superior Seedless" üzümünün ise 6 milyon dolarlık tutarla üzüm çeşitleri içerisinde üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Diğer Haberler

  1. THY uçuş ağını genişletmeye devam ediyor 
  2. Altın 276 bin 385 liraya yükseldi!
  3. Gururlandıran başarı! Türkiye dünya ikincisi
  4. “Otomotiv sanayisi mobilite ekosistemine dönüşüyor”
  5. Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı 
  6. Hak-İş ile hükümet zam konusunda anlaşmaya vardı
  7. NG Hotels bir kez daha dünya sahnesinde
  8. Gizemli Frigyalılar'ın tarihine ortak ol!
  9. M3 para arzı arttı
  10. İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi'nde toparlanma başladı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.