SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Teknopark’tan büyüme atağı

Türk savunma ve havacılık sanayisinin önemli milli projelerinin geliştirildiği Teknopark İstanbul, girişimlere ve teknoloji şirketlerine sunduğu fiziksel imkanları artırıyor. Türk inovasyon ekosistemine hizmet verdiği 5 sene boyunca, ülke ekonomisine 98 milyon dolar ihracat desteği veren merkezde, 3. etap binaların temeli atıldı. Yeni binalarla 5 bin olan istihdam 9 bine çıkacak.

EKONOMİ SERVİSİ

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Teknopark İstanbul’un Türkiye’nin başta savunma sanayisi olmak üzere havacılık/uzay, denizcilik, enerji, sağlık bilimleri gibi kritik alanlarında yüksek teknoloji geliştirmeleri yapan 300 şirkete ev sahipliği yaptığını söyledi

Topçu, geçen yıl 24 milyon dolara yakın teknoloji ihracatına imza atan ve 5 bin kişilik istihdam sağlayan teknoparkta 1500’ü aşkın milli proje üzerinde çalışıldığını söyledi.

Daha çok şirkete destek vermek ve Türkiye’nin milli teknoloji hamlesine katkı sunmak üzere büyümeye devam ettiklerini belirten Topçu, 3. etapta yer alacak blokların özelliklerini şöyle sıraladı:

Yeni bloklar

“Toplam 32 bin 407 metrekare alana sahip A Blok; Kuluçka Merkezi ve Ar-Ge ofislerinin bulunduğu 2 ayrı kanada sahip olacak. B Blokta ikiz bloklar olarak tasarlanan ve toplam 65 bin 105 metrekare alana sahip B1-B2 Ar-Ge blokları zemin kotunda birleştirilmiş, bu alanda 900 metrekare büyüklüğünde fuaye alanı, 500 kişi kapasiteli bir çok amaçlı salon tasarlandı. C Blok 15 bin 795 metrekare alana sahip. Maltepe Üniversitesi Ar-Ge Binası olarak kullanılacak. Blok kapsamında Ar-Ge ofisleri ile laboratuvar alanlarının da bulunmasını planlıyoruz.”

 

Diğer Haberler

  1. 'Faiz indiriminin otomotiv satışlarına pozitif etkisi olacak''
  2. Büyük fırsat! İndirim kampanyası yarın başlıyor
  3. İhracatçı süre tahminiyle önünü görecek
  4. İstanbul Havalimanı o ülkeye ilham oluyor
  5. Bisiklet ihracatına 'elektrikli' destek
  6. Lise öğrencilerine teşvik ödemesi
  7. Hedef milli elektrikli tren
  8. Büyüme hikâyemizi teknolojiyle yazacağız
  9. 52 milyon turist hedefi tutacak
  10. Nakitsiz dünyaya en yakın Türkiye

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.