SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Yerli ve milli yapay zeka atağına kalktı

Türk Telekom, yapay zeka da yerli ve milli olarak geliştirdiği ürünlerini tanıttı. TT-ON olarak adlandırılan kök neden analizi platformu çözümü DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing/Yoğun Dalga Boyu Bölmeli Çoklama) sistemlerinde kök neden analizi yapılmasını ve fiber optik kabloların kalitesinin proaktif olarak izlenmesini sağlayarak performans kayıplarını ortadan kaldırıyor.

EKONOMİ SERVİSİ

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, yeni yapay zekâ çözümlerini Türk Telekom mühendisleri ile tamamen yerli kaynaklarla geliştirdiklerini belirterek, “Türk Telekom olarak attığımız her adımda Türkiye’yi geleceğe taşıyacak ve küresel platformda adından söz ettirecek yerli ve milli teknolojiler geliştirme hedefi doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Yapay zeka sistemleri konusunda sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımızın ilk meyvesini, yerli ve milli yapay zeka kök neden analizi platformu TT-ON ile almış bulunuyoruz. Bundan sonrada da yeni yapay zeka uygulamaları geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kök neden analizi ve buna bağlı makine öğrenmesinin, yapay zeka sistemlerinin temel unsurlarını oluşturduğunu aktaran Kıraç,   “Kendi iç kaynaklarımızla geliştirerek patentini de almış olduğumuz TT-ON Kök Neden Analizi Platformu, Türk Telekom fiber şebekesi üzerinde farklı çözüm ortaklarına ait altyapı verilerini tek bir ekrandan izlemeye olanak tanıyor. Fiber optik kabloların mevcut sistem parametreleri üzerinden canlı olarak kalite ölçümünü gerçekleştiren platform, gerektiğinde en uzak alt noktaya inerek detaylı analiz yapıyor ve yüksek performans için gerekli çözümün en hızlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Günlük işleri otomatik hale getiriyor.Üst düzeyde otomasyon teknolojisini kullanarak elle yapılan çalışmaları azaltıyor, sürekliliği artırarak personelin daha öncelikli işlere odaklanmasına imkân sağlıyor” bilgisini verdi.

Patent sayısı arttı

Yusuf Kıraç, 2018’de Türk Telekom adına yapmış oldukları patent başvuru sayısını bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 oranında arttırarak 182’ye çıkardıklarını da dile getirerek, “Dünya çapında patentini aldığımız 17’si 5G tabanlı ürün için olmak üzere 25’ten fazla patentle geleceğin teknolojilerini şekillendiriyoruz. Yerli ve milli teknolojilere yatırımlarımız sürecek” dedi.

 

Diğer Haberler

  1. Litresi 100 bin lira! 3 bin yıllık...
  2. Akın akın geldiler!
  3. Fuat Oktay: Büyük sıçramayı sürdürmeye kararlıyız
  4. Porsche, 2 binden fazla aracını geri çağırıyor
  5. Jeotermal enerji santrallerine "etik kurul" denetimi
  6. İstanbul'da üretip 230 noktaya sattık
  7. Konut kredi stoku 190 milyar liraya yaklaştı
  8. Taşınmazlar 3 yılda 11,2 milyar lira getirecek
  9. Piyasanın önündeki bariyerler kalkıyor
  10. Savunma ve havacılık şirketleri, yatırımcısına eylülde kazandırdı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.