SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

2019 yılı merkezi sınav puanı ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları

Milli Eğitim Bakanlığı LGS'ye giren öğrenciler için tercih ve yerleştirme kılavuzunu, yüzdelik dilimleri ve tercihler ile ilgili tüm detayları yayımladı. 2019 yılı merkezi sınav puanı ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları listesi de yayımlandı. İşte okulların listesi...

Milliyet Haber

Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.

Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir. Öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 2 (iki) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.

Merkezî sınav puanı ve mülakat ile öğrenci alan Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinin yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri ve eğlence hizmetleri alanlarını tercih edecek öğrencilerin merkezî yerleştirmeden sonra yapılacak olan mülakat sınavında da başarılı olmaları gerekir.

OKULLARIN LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Diğer Haberler

  1. Faciadan dönüldü!
  2. Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri ne zaman yapılacak?
  3. Şule Çet davasında flaş gelişme!
  4. Fırın değil pislik yuvası!
  5. Sahte Kabadayı filmi konusu ve başrol oyuncuları
  6. Hayatımız Film konusu ve başrol oyuncuları
  7. Suç ortaklarından para çalan hırsız polisi bile şaşkına çevirdi!
  8. Yaralı Kuşlar 73. yeni bölümde neler olacak?
  9. 'MİT'in A Takımı'ndayım' dedi! Polise gidince ortaya çıktı
  10. FETÖ'nün sözde "mahrem imamı"na 12 yıl hapis cezası

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.