SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

30 Ağustos hangi güne denk geliyor? 30 Ağustos Zafer Bayramı resmi tatil mi?

30 Ağustos Zafer Bayramı için geri sayım başladı. Cumhuriyetimizin en önemli milli bayramlarından biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili arayış ise durmak bilmiyor. Bu yıl Perşembe günne denk gelen Zafer Bayramı resmi tatil mi? İşte milyonlarca vatandaşın merakla aradığı o yanıt...

Milliyet Haber

30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı için heyecanlı bekleyiş başladı. Peki milyonlarca vatandaşımızın gözlerini çevirdiği 30 Ağustos bu yıl hangi güne denk geliyor?

ZAFER BAYRAMI'NIN TARİHÇESİ

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI HANGİ GÜNE GELİYOR? TATİL OLACAK MI?

30 Ağustos Zafer Bayramı bu yıl Cuma gününe denk geliyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olmasından dolayı Cuma günü tatil olacak.

 

Diğer Haberler

  1. Ormanda kaybolan turist otelde çıktı
  2. İçişleri Bakanlığı açıkladı: 2 terörist etkisiz hale getirildi
  3. HDP önünde oturma eylemi yapan aileyi tehdit eden şüpheli yakalandı
  4. 'Tarlaya gidiyorum' dedi... 3 gündür haber alınamıyor
  5. Traktör evin bahçesine düştü!
  6. Ceren Kaplakarslan kimdir, kaç yaşında ve boyunda?
  7. Esrarengiz cinayet... Aracının içinde ölü bulundu
  8. Affı yok! 23 bin 406 TL ceza...
  9. Üsküp böreği nasıl yapılır? İşte tarifi ve malzemeleri
  10. Mucize kurtuluş! 30 santimlik tahta parçası saplandı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.