SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

'60 bin çocuk yanında kimsesi olmadan İtalya'ya ulaştı'

Birleşmiş Milletler (BM) örgütlerinden BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) yayınladıkları ortak raporla, İtalya’ya herhangi bir yakını olmadan ulaşan 60 bin kadar çocuk göçmenin yetişkinliğe geçiş evresinde desteğe ihtiyacı olduğunu açıkladı.

AA

Üç BM kuruluşunun bugün Roma’daki Yabancı Basın Merkezi’nde açıkladığı raporda, son 5 yıllık dönemde yanında kimsesi olmadan ulaşan ve yakında yetişkinliğe adım atacak olan çocuk göçmenlerin durumuna değinildi.

Raporda, "UNICEF, IOM ve BMMYK, İtalya'ya 2014 ile 2018 arasında herhangi bir refakatçisi olmadan tek başına gelen yaklaşık 60 bin genç göçmenin, çocuk göçmen olarak geldiğini belirtir. Kısa bir süre sonra ergenlikten yetişkinliğe adım atacak bu göçmenlerin, geçiş döneminde desteğe ihtiyacı var." ifadeleri kullanıldı.

Saha çalışmalarıyla oluşturulan raporda, genç göçmenler için başlıca öne çıkan zorlukların, ayrımcılık, iş bulmakta zorluk, bürokratik sorunlar ve yasal konulardaki bilgi eksikliği olarak sıralandı.

Raporda, İtalyan makamlarına ve Avrupa Birliği makamlarına yönelik tavsiyeler de yer aldı.

BMMYK Güney Avrupa Temsilcisi Roland Schilling, "Mülteci bir çocukluktan, bağımsız, kendine güvenen bir yetişkin olmayı destekleyen ve engelleyen faktörleri anlamak, devletlerin sadece göçmen çocukları korumasında değil, aynı zamanda onların yetişkinliğe başarılı geçiş yapma çabalarına da yardımcı olacaktır." ifadesini kullandı.

Diğer Haberler

  1. Türkiye genelinde yaşandı! İnternet kesintisi...
  2. Çanakkale’de 45 kaçak göçmen yakalandı
  3. İnternetten bulmuşlar! 3'ü yabancı 15 kadın kurtarıldı
  4. İnanılmaz olay... Cep telefonu hayatını kurtardı!
  5. Burası İstanbul! 4 farklı lisenin öğrencileri kilometrelerce gidiyor
  6. Kış lastiği ne zaman takılır? Kış lastiği zorunlu mu?
  7. İmamın zor anları! Acı görev...
  8. Böceklenmiş unları çuvallarken suçüstü yakalandılar
  9. 2 çocuğun ölümüne neden olan 13 yaşındaki sanığın babasına da hapis cezası
  10. Kereviz nasıl yapılır? Kolay kereviz tarifi

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.