SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 DGS tercih sonuçları

DGS tercih sonuçları için adayların heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Üniversite eğitimlerini iki yıldan dört yıla tamamlamak isteyen ve bir yılı aşkın süredir DGS sınavına çalışan adaylar tercih işlemlerini tamamladı. Peki DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milliyet Haber

21 Temmuz'da gerçekleştirilen DGS sınavının ardından sonuçlar 16 Ağustos'ta ÖSYM tarafından resmi site üzerinden adayların erişimine sunulmuştu. Binlerce adayı yakından ilgilendiren DGS tercih süreci 7-14 Eylül tarihileri arasında gerçekleştirilmişti. Merakla tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak eden adaylar gözünü ÖSYM'ye çevirdi.Peki DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2018 DGS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu. ÖSYM tarafından uygulanan DGS, tercih sonuçlarını ne zaman açıklayacağı henüz belli değil. DGS tercih sonuçları için tarih belirlendiğinde haberimizin içeriğinden bilgi edinebilirsiniz.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

2018-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2018-2019 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

EK YERLEŞTİRME OLACAK MI?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2018-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. 2018-DGS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-DGS’ye girmiş ve 2018-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

Diğer Haberler

  1. Bu gece Ay tutulması gerçekleşecek!
  2. 15 Temmuz için iletişim seferberliği
  3. İstanbul'da "Sıfır Atık" projesinin ikinci toplantısı yapıldı
  4. YDS başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM giriş
  5. Yangından son anda kurtarıldı... Elindekiler dikkat çekti!
  6. MEB okulların açılacağı tarihi duyurdu! Ara tatiller ne zaman yapılacak?
  7. Feci olay! Genç hemşire... Olmaz olsun böyle baba!
  8. Çocuklarını göremediğini iddia etti, intihara kalkıştı
  9. Amcasını öldürüp iple astı!
  10. Fırtına plastik kaplamayı yıktı, restorasyon skandalı ortaya çıktı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.