SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Duş almak (banyo yapmak) orucu bozar mı?

Ramazan ayı içerisinde en fazla merak edilen konu başlıkları arasında her Ramazan ayı olduğu gibi bu yılda orucu bozan şeyler merak ediliyor. Diş fırçalamak, Duş almak, Misvak kullanmak vb birçok soruya yanıt arayan müslümanlar son dönemde sıcaklıkların artması ile birlikte duş almak orucu bozar mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Duş almak orucu bozar mı?

Milliyet Haber

İslam aleminde üç aylar olarak bilinen ve içerisinde mübarek Ramazan-ı Şerif ayının da yer aldığı üç aylarda artık son dönemece girildi. Ramazan ayı içerisinde yerine getirilen oruç ibadeti bu ayın önemini ve bereketini bir kat daha arttırıyor. Oruç tutarken yapılmaması gerekenler ve yapılması halinde oruca zarar vermeyecek olan eylemler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Peki Duş almak (Banyo yapmak) orucu bozar mı?

DİYANET İŞLERİNİN AÇIKLAMASI:BANYO YAPMAK ORUCU BOZAR MI ?

Oruçlu iken banyo yapmanın bir sakıncası yoktur.Ancak oruçluyken banyo yapıldığında kulaklara, ağız ve burna su kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Aksi taktirde oruç bozulur. Oruçta banyo yapan kişi ağza burna su verirken dikkat etmeli. Yutmamalı ve boğaza kaçırmamalıdır.

Eğer rüyada ihtilam oldu ise ya da cenabet ise banyo yapması gerekiyorsa oruçlu iken gusül abdesti alabilir. Fakat ağza ve burna su verirken dikkat etmeli. Su kaçırmamalı. Suyu yutmamalı.

Oruçlu iken boy abdesti almak / banyo yapmak orucu bozar mı?

Ağız veya burundan su yutulmadıkça yıkanmakla veya gusül abdesti almakla oruç bozulmaz. Nitekim Hz. Aişe ile Ümmü Seleme validelerimiz, Peygamberimiz (s.a.s.)'in Ramazanda imsaktan sonra boy abdesti almış olduğunu haber vermişlerdir (Buhârî, "Savm", 25).

Diğer Haberler

  1. Son dakika | Ankara'da korkutan deprem
  2. Haluk Dursun'un cenazesi İstanbul'a getirildi
  3. Sivas'ta iki otomobil çarpıştı: Çok sayıda yaralı var
  4. Siirt'te hareketli dakikalar! 1 kişi etkisiz hale getirildi
  5. Feci kaza! Anne ile çocuğu hayatını kaybetti
  6. Bakan Yardımcısı Dursun'un cenazesi İstanbul'a uğurlandı
  7. KYK yurt başvurusu nasıl yapılır? 2019 KYK yurt başvuru şartları neler?
  8. Bitlis'te terör operasyonu: 9 gözaltı
  9. DGS tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM Başkanı Aygün'den DGS tercih kılavuzu açıklaması
  10. Dehşet kavga saniye saniye görüntülendi

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.