SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Ek yerleştirme başvuruları başladı

Merkezi yerleştirmede üniversitelerin ön lisans ya da lisans programlarından birini tercih edip de yerleşemeyen adaylar için ikinci şans olan ek yerleştirme tercihleri bugün başladı; 20 Eylül’de sona erecek. Adaylar, boş kalan kontenjanlar arasından, taban puan şartını dikkate alarak, 24 tercih yapabilecekler. 15 TL olan ek yerleştirme ücreti, 21 Eylül saat 23.59’a kadar yatırılabilecek.

MİNE ÖZDEMİR Milliyet

ÖSYM, üniversitelerde boş kalan kontenjanların tablolarını açıkladı ancak dün akşam saat 18.00’e kadar sayısal verileri paylaşmadı. O nedenle lisans ve önlisans programlarındaki toplam boş kontenjan sayısı bilinmiyor. Üniversitelerde merkezi yerleştirme sonuçlarına göre 89 bin 686’sı lisans, 38 bin 822’si ön lisans programlarında olmak üzere 128 bin 508 kontenjan boş kalmıştı. Tercih yapan 1 milyon 206 bin 811 adaydan 857 bin 240’ı bir programa yerleşebildi, 349 bin 517 aday ise açıkta kaldı.

Kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla birlikte boş kontenjan sayısının 200 bine ulaşması bekleniyor. Bu durumda merkezi yerleştirmede kazanamayan adayların yaklaşık yüzde 57’sinin üniversiteye girme şansı bulunuyor. Bu programlar arasında tıp, hukuk, öğretmenlik, mühendislik gibi gözde programların de yer alması, adayları daha da umutlanıyor.

Taban puan şartı var

Ek Yerleştirme Kılavuzu’na göre tercihlerle ilgili kurallar şöyle:

- Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

- Ek yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezi yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Yani adayların programın taban puanı üzerindeki puanı varsa tercih yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde tercihi boşa gidecek.

- Puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecek.

- TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar Tablo 3’teki önlisans programlarını; ilgili AYT/YDT puanı 180 ve üzeri olanlar ise Tablo 4’teki lisans programlarını tercih edebilecekler.

- Özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar da ek yerleştirmede tercih yapabilecek.

- Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekiyor.

- Ek yerleştirmede de bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS’ye girdikleri takdirde, OBP’lerinin çarpılacağı katsayı/katsayılar yarıya düşecek. O nedenle adayların kazanıp da gitmeyecekleri programları tercih etmemeleri gerekiyor.

Diğer Haberler

  1. Tam 20 bin! TIR'ın dondurma dolabına gizlenmiş...
  2. SOLOTÜRK Erzurum'da gösteri yaptı
  3. Anne oğul 1'er gün arayla öldüler!
  4. Tuba Ünsal kaç yaşında? Tuba Ünsal nereli?
  5. Kene yine can aldı!
  6. THY'nin üçüncü "rüya uçağı" İstanbul'da
  7. Atıyla girdiği gölette boğuldu!
  8. Ankara'da hareketli saatler! Türkiye ile ABD güvenli bölge görüşmelerine başladı
  9. Kan donduran infaz!
  10. Belediye işçileri ceset buldu!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.