SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

‘Sağlıkta kalite’ dersi okutulacak

Sağlıkta kalitenin okulda öğrenilmesi gerektiğini düşünen Sağlık Bakanlığı, tıp ve diş hekimi öğrencisine kalite dersi okutulması için YÖK’e başvurdu. Başvuruyu olumlu değerlendiren YÖK, sağlıkta kalite dersinin müfredata eklenmesi için üniversitelere tavsiyede bulundu.

AYKUT YILMAZ / Ankara

Sağlık Bakanlığı, sağlıkta kalitenin iş başında değil öğrenciyken öğrenilmesi için harekete geçti. Bakanlık, bu kapsamda sağlık hizmetlerinde kalite dersinin üniversitelerde müfredata eklenmesi için Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) başvurdu. Sağlık Bakanlığı’nın talebini değerlendiren YÖK, “Sağlık Hizmetlerinde Kalite Dersi”nin sağlık meslekleri eğitim müfredatına eklenmesini uygun gördü ve üniversitelere tavsiye kararı verdi.

Sağlıkta kalite çalışmaları kapsamında hastaneler, ağız diş sağlığı hizmetleri, diyaliz hizmetleri, evde sağlık hizmetleri ve 112 acil sağlık hizmetlerine yönelik kalite standartları getiren Sağlık Bakanlığı, ayakta sağlık hizmetleri ile aile sağlığı merkezlerine yönelik standart geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Getirilen standartla birlikte bakanlık, sunulan hizmetlere hasta ve çalışan perspektifinden bakılarak hastaların temel haklarını, güvenliğini ve memnuniyetini, çalışnaların ise sağlıklı bir çalışma yaşamı içinde olmalarını hedefliyor.

YÖK’e başvurdu

Sağlıkta kalitenin iş başında değil öğrenci iken öğrenilmesi gerektiğini gündemine alan Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda çalışmalarını tamamlayarak YÖK’e başvurdu. Bakanlığın başvurusunu ele alan YÖK, söz konusu dersin sağlık meslekleri eğitim müfredatına eklenmesi için üniversitelere tavsiye kararı gönderilmesini kararlaştırdı.

Dersin içeriği

Bakanlığın sağlık meslekleri eğitim müfredatına girmesini istediği “Sağlık Hizmetlerinde Kalite” dersinin içeriği de belli oldu. Buna göre Sağlık Hizmetlerinde Kalite dersinde şu konular ele alınacak:

“Türkiye sağlık sistemine genel bakış, hasta çalışan güvenliği, sağlık kuruluşlarının organizasyonel yapısı, sağlıkta kalite standartları, atık yönetimi, enfeksiyonların önlenmesi, ilaç yönetmi, radyasyon güvenliği, temel hasta hakları, hasta ve hasta yakını ile sağlıklı iletişim, hasta güvenliğinde sağlık çalışanı sorumluluğu, hasta güvenliği ve tıbbi hata, sağlıkta risk yönetimi, hasta düşmelerinin önlenmesi, hastanın bilgilendirilmesi ve hasta rızası, güvenli ilaç uygulamaları, sağlıklı çalışma yaşamı, sağlıkta gösterge yönetimi, sağlıkta ölçme ve değerlendirme kültürü, hatalardan öğrenme-istenmeyen olay bildirim sistemi, malzeme ve cihaz yönetimi, afet ve acil durum yönetimi, tıbbi kayıt ve arşiv hizmetleri, döküman yönetimi, bilgi yönetimi, sterilizasyon dezenfeksiyon ve antisepsi.”

Diğer Haberler

  1. Son dakika hava durumu bilgileri! Ankara, İstanbul, İzmir ve diğer iller
  2. Bir Zamanlar Çukurova fragman! "Ben her şeyi öğrendim Züleyha"
  3. MPİ duyurdu: Sayısal Loto çekiliş sonuçları! Hangi numaralar kazandırdı?
  4. Muğla'da orman yangını
  5. 3 yaşındaki çocuk camdan fırladı! Korku dolu anlar
  6. Düğün konvoyunda feci kaza: Çok sayıda ölü ve yaralı var
  7. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son dakika haberler! Finlandiya modeli nedir?
  8. Güven Bana sorusu: Köprülü Amcazade lakaplı Osmanlı Devleti Kaptanıderyası kimdir?
  9. Güven Bana sorusu: "Seylan" olan adı 1972 yılında değişen ülkenin günümüzdeki adı nedir?
  10. Güven Bana sorusu: 2019, Türkiye'de ne yılı ilan edilmiştir?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.