SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

‘Sessiz ölüm’ 114 can aldı

Kombi soba gibi ısıtıcıların bu yıl 114 kişinin hayatına mal olduğu açıklandı. Uzmanlar baca bakımlarına dikkat çekti. Dün Güziantep ve Niğde’de 38 kişi sobadan zehirlenerek hastaneye kaldırılırken, bir kişi ise hayatını kaybetti.

Milliyet Haber

Havaların soğumasıyla kullanımı artan kombi ve soba gibi ısıtıcıların yol açtığı zehirlenme vakalarında tüm uyarılara rağmen artış gözleniyor. Dün Gaziantep ve Niğde’de 40 kişi karbonmonoksit gazından zehirlenirken, bir kişi hayatını kaybetti. Yapılan araştırmalara göre 2018 yılı içinde 114 kişinin gaz kurbanı olduğu öğrenildi.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte bacalardan çıkan dumanlar arttı. Evlerde kombi, soba, doğalgaz sobası, odun sobası, kömür sobası gibi cihazların yanmasıyla birlikte karbonmonoksit gazından zehirlenme vakaları da artmaya başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Fikri Düşünceli, karbonmonoksit gazından kaynaklanan zehirlenmelerin önüne geçebilmek için uyarılarda bulundu.

‘Uyanıkken de öldürür’

Zehirlenmelerin ne şekilde gerçekleştiğini anlatan Düşünceli, “Kış aylarına girerken genel olarak bütün basın organlarında ‘lodos yine can aldı, bacalar zehir tüttü’ gibi başlıklar görüyoruz. Bunlar karbonmonoksit zehirlenmesine işaret eden başlıklar. Karbonmonoksit sessiz, kokusuz ve uyanıkken bile fark edilemeyen, ani müdahale edilmediği zaman ölüme kadar götüren bir gazdır” dedi. 2018 yılı içerisinde yaşanan zehirlenme vakalarının istatistiki verilerini paylaşan Düşünceli, “Türkiye genelinde 185 zehirlenme vakasında 114 kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

Kış aylarına girilirken yetkili kurum veya kişiler tarafından gerekli baca bakımlarının yapılması gerektiğini dile getiren Düşünceli, “Baca bakımları yapılmalı, doğalgaz veya LPG yakan cihazların da bağlantılarının sızdırmazlığı kontrol edilmeli. Bakımları yetkili servislere ve yetkili kuruluşlara yaptırmamız gerekiyor. LPG yakan cihaz varsa bunlar banyodan uzaklaştırılmalı. Doğalgaz kullanan cihazımız varsa mutlaka bir alarm cihazımızın olması gerekiyor. Soğuk geldiği için çoğu vatandaşımız havalandırma menfezleri kapatmaktadır. Hayat kurtaran bu menfezler kesinlikle kapatılmamalıdır” diye konuştu.

Alınabilecek pratik önlemlerden bahseden Düşünceli, “Kombi, soba, doğalgaz sobası, odun sobası, kömür sobası gibi cihazları lodoslu havalarda mümkünse söndürsünler. Baca bakımlarını mutlaka yaptırsınlar. En pratik önlemlerin başında bunlar var. ‘Bize bir şey olmaz’ mantığıyla hareket etmememiz gerekiyor” dedi. - MUAMMER İRTEM Bursa DHA

40 kişi zehirlendi

Dün Gaziantep’te 36 kişi karbonmonoksit gazından zehirlendi. Hastaneye kaldırılan Bedriye Bekler (77) yaşamını yitirdi, 35 kişinin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Niğde’de ise sobadan sızan karbonmonoksit gazından etkilenen biri bebek dört kişi hastaneye kaldırıldı.

Diğer Haberler

  1. İOKBS Bursluluk Sınavı sonuçları hangi gün açıklanacak?
  2. Hepsi önüne saçıldı! Tek tek toplayıp...
  3. Cehennemden Kaçış filmi konusu ve başrol oyuncuları
  4. Beni Satan Casus filmi konusu ve başrol oyuncuları
  5. Dilencinin üzerinden servet çıktı!
  6. YKS taban puanları ve kontenjanları | YÖK Atlas taban puanı ve kontenjanları
  7. İstanbul için korkutan senaryo! 7.5, 7.4 ve 7.2...
  8. İstanbul merkezli 7 ilde operasyon! Çok sayıda gözaltı kararı var
  9. Kocaeli'de FETÖ operasyonu! Gözaltına alındılar
  10. ALES başvuruları sona eriyor! ALES geç başvuru günü ne zaman?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.