SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Sonbahar Ekinoksu 23 Eylül durumu | GOOGLE'dan anlamlı görsel

GOOGLE kullanıcıları bugün Sonbahar Ekinoksu görseliyle karşılaştı. GOOGLE tarafından Sonbahar Ekinoksu'na özel sürpriz doodle anasayfada yer aldı. GOOGLE kullanıcıları ise Sonbahar Ekinoksu hakkında bilgi almak için arayışa geçti. Peki Sonbahar Ekinoksu nedir?

Milliyet Haber

Ekinoks (gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır - İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu.

23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de İlkbahar, Kuzey Yarım Küre’de Sonbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

21 Mart durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu - 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur.

Güney Yarıküre'de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu - 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur.

Diğer Haberler

  1. Konvoylu kutlama! 'Duygularını alabilir miyim?' sorusuna öyle bir cevap verdi ki...
  2. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için haber geldi! EYT açıklaması yoğun ilgi gördü
  3. Dilenci kılığındaki hırsızlar gözaltına alındı
  4. Terör örgütünün güç kaybettiğini anlayınca kaçmışlar
  5. Mardin'de şehit olan askerin ailesine acı haber ulaştı
  6. VGM burs sonuçları açıklandı mı? Ne zaman açıklanacak?
  7. İki ayda tüm ailesini kaybetti! Eşi ve iki çocuğu...
  8. Gülnur Güneş kimdir, kaç yaşında?
  9. Lokma tarifi | Lokma nasıl yapılır? Lokma malzemeleri
  10. Kuruluş Osman ne zaman başlayacak? Hangi gün yayınlanacak?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.