SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Yeni askerlik sistemi teklifi yasalaştı! Hizmet süresi ne kadar?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili teklifin yasalaşıp yasalaşmayacağı merak konusuydu. TBMM Genel Kurulunda bedelli askerlik ile ilgili kanun teklifi için oylama yapıldı. Yeni askerlik sistemi yasalaştı.

Milliyet Haber

Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Askeralma Kanunu'na göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

HİZMET SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek, askerlik hizmeti yapacak. Askerlik hizmeti; yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumda, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esaslarını, Cumhurbaşkanı belirleyecek.

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilecek. Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamayacak.

İSTEYEN DEVAM EDEBİLECEK

İsteyen erbaş ve erler, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

Bu şekilde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yükümlüler hakkında ilk 6 aylık hizmet süresi için ayrı, diğer 6 aylık hizmet süresi için ayrı terhis belgesi düzenlenecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlerin sayı, istek, tercih durumları ve özlük hakları, ilgili kuvvet komutanlıklarınca yürütülecek.

Bu kapsamda askerlik hizmetine devam edenlere, görevlerinin devamı süresince, net asgari ücretten az olmamak üzere Er ve Erbaş Harçlıkları Kanunu hükümlerine göre harçlık ödenecek.

Milli Savunma Bakanlığı, yedek subay ve yedek astsubay yetiştirme sürelerini belirleyecek.

Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

Kanunda tespit edilen esaslar dışında muvazzaflık hizmetini yapmadıkça veya yapmış sayılmadıkça hiçbir yükümlü askerlik çağı dışına çıkarılamayacak.

Genelkurmay Başkanlığı, TSK'nin ihtiyaç miktarını ve tahsis oranını Milli Savunma Bakanlığına bildirecek. Bakanlıkça ihtiyaç miktarı ve oranlarına göre tahsis yapılacak.

Diğer Haberler

  1. Hurdaya dönen otomobilden yara almadan kurtuldu
  2. PKK'da kaçışlar sürüyor! 'Gri' listede aranan terörist teslim oldu
  3. 2019 LGS Taban puan ve boş kontenjan sorgulama ekranı! LGS taban puanları nasıl öğrenilir?
  4. Behzat Ç. yeni sezonu ne zaman başlıyor? Behzat Ç. yeni bölüm tarihi...
  5. Eski Devlet Bakanı Emre son yolculuğuna uğurlandı
  6. Suriye'den Ceylanpınar'a roket: Yaralılar var
  7. Korkunç olay! Yarış atını kestiler
  8. Rus, İngiliz, Amerikan ve Fransız savaş gemileri bir bir geçti
  9. 2019 bursluluk sınav sonuçları belli oldu! (2 Haziran İOKBS sonuç sorgulama ekranı)
  10. On Numara sonuçları belli oldu (22 Temmuz MPİ On Numara çekiliş sonuç sorgulama ekranı)

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.