SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

YKS ek tercihleri başladı! ÖSYM açıkladı: YKS ek tercihi nasıl yapılır? 2018 YKS ek tercih ve yerleştirme kılavuzu

YKS ek tercihleri gün itibariyle başlıyor. 14 Eylül - 20 Eylül arasında yapılacak YKS ek tercihleri ile ilgili öğrenciler YKS ek tercihleri nasıl yapılır sorusunun cevabını ve 2018 YKS ek tercih kılavuzunu arıyor. İşte detaylar...

Milliyet Haber

YKS ek tercihleri başladı. Üniversite hayali kuran öğrenciler, büyük bir merakla YKS ek tercihlerini gün itibariyle gerçekleştirmeye başlıyor. Peki YKS ek tercihleri nasıl yapılacak ve YKS ek tercihleri ne zaman sona erecek?
BOŞ KONTENJANLAR

Devlet, vakıf, KKTC ve diğer ülkelerdeki üniversitelerin lisans ve önlisans programlarında toplam 128 bin 508 kontenjan boş kaldı. Dört yıllık lisans bölümlerinde 484 bin kontenjana 395 bine yakın aday yerleşti, 89 binden kontenjan boş kaldı. Önlisansla birlikte boş kontenjan sayısı 128 bini geçti.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2018- YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.

Tercih ve Yerleştirme İşlemleri Sıkça Sorulan Sorular için TIKLAYINIZ

Diğer Haberler

  1. İzledikleri televizyon patladı
  2. Gece yarısı korkunç olay! Yol kenarında bulundu
  3. Son dakika | Tunceli'de iki terörist etkisiz hale getirildi
  4. 'Sayaç' operasyonu! Otomobillerin kilometresini düşürüp...
  5. Dünyaca ünlü yıldız Bodrum'a geldi
  6. TBMM'de 11. Kalkınma Planı kabul edildi
  7. Tek Yürek 22. yeni bölüm fragmanı yayımlandı mı?
  8. Son dakika | Erbil'deki hain saldırıyla ilgili flaş gelişme! İşte kimliği ve fotoğrafı...
  9. Yepyeni Cuma mesajları - 19 temmuz resimli ve en güzel Cuma mesajları
  10. Uzungöl'de 'Kürdistan' yazılı atkıyla fotoğraf çektiren turistler sınır dışı ediliyor

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.