SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

YKS ek tercihleri başladı! YKS ek tercihleri nasıl yapılır?

ÖSYM tarafından YKS ek tercihleri başladı. Üniversitelere ek yerleştirme işlemleri ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden 14-20 Eylül tarihleri arasında alınacak. Peki YKS ek tercihleri nasıl yapılır?

Milliyet Haber

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacak.

YKS EK TERCİH İŞLEMİNDE SON GÜN NE ZAMAN?

Üniversite adayları için ek tercih tarih aralığı belirlendi. ÖSYM takviminde yer alan Üniversite ek yerleştirme tercihleri 14-20 Eylül tarihleri arasında yapılacaktır.

YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

Ek yerleştirme işlemleri, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile Ek’te sunulmuş olan 2018-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kural ve ilkelere göre yapılacaktır.

2018-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu için TIKLAYINIZ!

Bu kılavuz, Yükseköğretim Kurulu kararları doğrultusunda hazırlanmıştır. Tercih süresi, 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasındadır. Ek yerleştirme ücreti 15,00 TL'dir. Ek yerleştirme ücreti, 21 Eylül 2018 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılabilecektir.

EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR

1. 2018-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

3. 2018-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

4. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

EK YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

2018-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.)

Diğer Haberler

  1. Edirne'de otomobil duvara çarptı: 4 ölü, 2 yaralı
  2. Yasa dışı bahis operasyonu: Gözaltılar var
  3. Meteoroloji yeni haftanın raporunu yayımladı! Çarşamba günü...
  4. Mahershala Ali kimdir, kaç yaşında, nereli? Mahershala Ali'nin hayat hikayesi
  5. Hayalet Avcıları filmi konusu nedir? Hayalet Avcıları filmi oyuncuları kimlerdir?
  6. Ölümcül Uçuş filmi konusu nedir? Ölümcül Uçuş filmi oyuncu kadrosu
  7. Korkunç cinayeti tişört aydınlatacak
  8. Mad Men dizisi hangi sektörde yaşanan rekabeti anlatıyordu? 21 Temmuz ipucu sorusu
  9. Küçükçekmece'de iş aramaya çıktı, cesedi Avcılar'da sahile vurdu
  10. Pendik'te korkutan yangın! Ekipler olay yerinde

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.