SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

YKS ek tercihleri ne zaman alınacak? 2018 ÖSYM YKS ek tercih kılavuzu

YKS tercih sonuçları sonrası herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler, büyük bir merakla YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak sorusunun cevabını arıyor. Peki ÖSYM YKS ek tercih tarihlerini açıkladı mı, YKS ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte bu soruların cevapları...

Milliyet Haber

YKS ek tercihleri başladı mı sorusu öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediyor. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından Üniversitelere kayıt yaptıramayan veya açıkta kalan adaylar ek tercihlerin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Peki ÖSYM Üniversite boş kontenjanlarını açıkladı mı?

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ÖSYM tarafından uygulanan YKS, yerleştirme sonuçlarını açıkladı. İlk tercih aşamasında yerleşemeyen öğrenciler için ek yerleştirme tarihleri merak konusu oldu. Fakat 2018 üniversite ek tercihler için ÖSYM henüz bir tarih vermedi. YKS ek yerleştirme tarihleri belli olduğunda haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

BOŞ KONTENJANLAR

Devlet, vakıf, KKTC ve diğer ülkelerdeki üniversitelerin lisans ve önlisans programlarında toplam 128 bin 508 kontenjan boş kaldı. Dört yıllık lisans bölümlerinde 484 bin kontenjana 395 bine yakın aday yerleşti, 89 binden kontenjan boş kaldı. Önlisansla birlikte boş kontenjan sayısı 128 bini geçti.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2018- YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.

Tercih ve Yerleştirme İşlemleri Sıkça Sorulan Sorular için TIKLAYINIZ

Diğer Haberler

  1. Dünyaca ünlü milyarder hayatını kaybetti
  2. Aynı ilçede ikinci kez bulundu
  3. Brezilya'dan sonra şimdi de Gaziantep! Böyle yakalandı
  4. Bekçilik sınav giriş belgesi nasıl alınır? (2. Dönem)
  5. Uyuşturucu operasyonunda ele geçirildi!
  6. Silahlı kavga! 1 kişi yaralandı
  7. Üçüncü kattan düşen çocuk hayatını kaybetti
  8. Son dakika...Emine Bulut'un katili için istenen ceza belli oldu
  9. Tövbekar dolandırıcı, cami çıkışı yakalandı!
  10. Özgecan'ın kuzeninin öldürülmesine ilişkin iddianame hazırlandı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.