SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

YKS ek yerleştirme tercihleri ne zaman? Üniversite ek yerleştirme nasıl yapılır?

ÖSYM tarafından uygulanan 2019 üniversite sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar, YKS ek yerleştirme tercihlerinin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Peki ÖSYM, YKS ek yerleştirmeler için tarih belirledi mi? İşta açıkta kalan öğrencileri yakından ilgilendiren detaylar...

Milliyet Haber

15-16 Haziran 2019 tarihlerinde tamamlanan üniversite sınavı sonrasında adaylar, üniversiteye yerleşme heyecanı yaşamaya başladı. Herhangi bir okula yerleşemeyen adaylar ise ek tercih sürecini bekliyor. Peki ÖSYM, YKS ek tercihler için duyuruda bulundu mu? YKS ek yerleştirme nasıl yapılacak?

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS ek tercihler için henüz bir tarih belirlenmedi. ÖSYM, YKS ek tercihlerin başladığını duyurduğunda, haberimizin içeriğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.

 

Diğer Haberler

  1. Karşı şeride geçen otomobil, cip ile çarpıştı: 2 ölü, 6 yaralı
  2. Kaldırıma çarpan otomobil takla attı
  3. Genelkurmay Başkanı Güler, Katar Savunma Bakanı'yla görüştü
  4. Emine Erdoğan, ABD'li Müslüman toplumun kadın temsilcileriyle buluştu
  5. Dünya o ilimizi konuşuyor
  6. Şanlıurfa'da Suriye sınırına askeri sevkiyat
  7. İş yerinin önünde silahlı saldırı! Yaralılar var...
  8. Bir ilçe onun için seferber oldu! Her yerde aranıyor
  9. Alican Sabunsoy kimdir, kaç yaşında, nereli? Alican Sabunsoy instagram adresi ne?
  10. Sonbahar ekinoksu nedir? 23 Eylül ekinoksunda hangi değişimler yaşanır?

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.