SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Buluş


Buluş ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Buluş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Buluş ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Buluş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.584 bulus haberi bulunmuştur.

00:00

İznik Gölü'nde heyecanlandıran buluş!

İznik Gölü'nde ihbar üzerine kazı ekibi dalgıçlarınca  yapılan araştırmada, üzerinde figürlerin yer aldığı mermer blok bulundu. Alınan bilgiye göre, İnciraltı Sahili'nden 10 metre açıkta yüzen bir  vatandaş, su dibinde tarihi eser gördüğünü belirterek jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri, bölgede araştırma yapan Bazilika  Arkeolojik Kazı ekibinin dalgıçlarından yardım istedi. Bunun üzerine vatandaşın gösterdiği yere dalış yapan dalgıçlar,  üzerinde figürler yer alan mermer blok buldu. Ekipler, salı günü detaylı çalışmanın ardından mermerin hangi döneme  ait olduğunu belirleyecek.

Haberler

2023’e eğitim damga vuracak

TBMM’ye sunulan 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda, eğitimle ilgili bir dizi hedef yer alıyor. Buna göre okul öncesi eğitim zorunlu olacak; tüm okullarda tekli eğitime geçilecek; lise ve üniversiteye giriş sınavlarında düzenlemeler yapılacak; özel üniversite mevzuatı hazırlanacak; dünya sıralamalarında ilk 100’e 2 ve ilk 500’e en az 5 üniversitenin girmesi sağlanacak; kadın üniversiteleri kurulacak…

Gündem
00:00

Kapısını kapatmayanlara sinirlenip otomatik kapı yaptı

Ankara’nın Nallıhan ilçesinde çilingir dükkanı işleten Feda Karakoç, dükkanında kendiliğinden kapanan otomatik kapı sistemi geliştirdi. Çilingir ustası Feda Karakoç, dükkanı açtıktan sonra kapısının sürekli açık unutulmasından duyduğu rahatsızlıktan ötürü bir sistem geliştirdi. Karakoç, geliştirdiği sistemle kapının üzerine koyduğu vida ve kola şişesine bağladığı ip ile kapının açıldıktan sonra kendiliğinden örtülmesini sağladı. Sistemini anlatan Karakoç, "Sıfır maliyetli kapı iteceği ve basit bir buluş olduğundan her zaman kullanabilirsiniz. İş yeri, ahır, ağıl, bahçe kapısı gibi yerlerde kullanılabilir" dedi.

Yaşam

Dokunmatik ekran: Temeli 1965 yılına uzanır

Dokunmatik ekranlar elektronik cihazların ayrılmaz bir parçası oldu. Dokunmatik ekran; cep telefonlarında kullanıldığı yıllarda icat edildi sanılsa da cep telefonlarından çok önce yapıldı. İlk dokunmatik ekranı; 1965’te İngiltere’de E.A. Johnson, Kraliyet Radar Tesisleri’nde geliştirdi. Bu buluş, Electronics Letters Dergisi’nde yayımlandı. Johnson, ekranı daha da geliştirdi ve yeni buluşunu Ergonomics Dergisi’nde “Dokunmatik Ekranlar: Programlanmış bir insan-makine ara yüzü” başlığıyla yayımladı.

Gündem
00:00

Siverek'teki çatışma anı kameraya yansıdı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde İzol Aşireti mensupları arasında çıkan ve 4 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı silahlı kavganın cep telefonuyla çekilmiş görüntüleri ortaya çıktı.Cumartesi günü Şanlıurfa'nın Siverek'e bağlı Çeltik Mahallesi'nde İzol Aşireti'ne mensup birbirine akraba kişiler arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden başlayan tartışmanın silahlı çatışmaya dönüşmesi sonucu Zozan İzol (42), Mustafa Serdar (24), Meral İzol (42) ve Hakkı İzol (49) hayatını kaybederken, Rıdvan Buluş (30), Serdar Delen (31) ise yaralıları taşıyan otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti. Çatışmada ayrıca Yusuf Rojhat İzol, Cihan İzol, Serhat Ferman İzol, Cemal İzol ve Mehmet Metin İzol ise yaralandı. Ortalığın savaş alanına döndüğü silahlı kavganın cep görüntüleri de ortaya çıktı. Olay sırasında bir kişi tarafından çekilen görüntülerde, tarlada başlayan taşlı-sopalı kavganın ardından 3 otomobille gelen kişilerin olaya karışmasıyla tartışma silahlı çatışmaya dönüşüyor. Kavgayı ayırmak isteyen kadınların da araya girdiği olayda peş peşe açılan ateş sonucu aralarında 4 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı. İki kişinin gözaltına alındığı kavgada yaralanan 5 kişinin hastanedeki tedavileri ise sürüyor.

Haberler

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.